Sosem jutott volna eszembe összehozni a kaméleont a házépítéssel.
Pedig érdemes megvizsgálni a természet e teremtményét (vagy bármelyik másikat), hiszen tökéletesen szemléltet egy minimális ráfordítással megalkotott működőképes rendszert. Pont ilyen épületeket szeretnénk, nem igaz? Akkor miért ne tanulnánk a természettől?!
A kulcsszó a bionika. A bionika az a tudományág, amelynek célja az élő természetben kifejlődött megoldásokat átültetessék a műszaki gyakorlatbaoptimális válaszokat kapva egy-egy problémára. Az építészetben ezt így mutatta be a kaméleon példáján Kistelegdi István építész, az Energiadesign megalkotója:
A változatos megjelenésű kaméleon tartószerkezete, épületburok-szerkezete, szellőzőrendszere, hőközpontja és energiaellátási-hálózata, mozgó szerkezetei, méregtelenítő, illetve újrahasznosító recycling opciója és az anyag anyag-energiacsere szisztémája csak akkor életképes, ha egy monitoring és épületfelügyeleti szabályzó rendszer kontrollálja.
Kapcsolódó videó
Éppúgy, mint egy a fenntarthatóság, az ökológia és a modern építészet követelményeit kielégítő épület esetében.
Dr. habil Kistelegdi István DLA, egyetemi docenst, a Pécsi Tudományegyetem, Pollack Mihály Műszaki és Informatikai Kar, Energiadesign tanszékének vezetőjét kérdeztem, pontosan mi fán terem az Energiadesign.
Kapcsolódó cikkek:
Megoldódott a lakások autonóm áramellátása?