Beindult a nyaralópiac: nem csak a Balatonnál nőnek az árak

A népszerű régiókban akár a családi házakat is meghaladó mértékben nő a nyaralók ára. A vevők egyre inkább az egész évben használható, energiahatékony ingatlanokat keresik – írja a Duna House.

A Duna House szakértője szerint a nyaralóingatlan-piac 2025 nyarán is stabil növekedési pályán marad, köszönhetően a korlátozott kínálat mellett is folyamatosan élénkülő keresletnek.

A lakáspiac dinamikus felfutása áprilisig tartott, és azóta megtörtént a várható korrekció: a magas árak miatt a kereslet kissé csökkent, és közben az áremelkedés üteme is mérséklődni látszik.

Ezzel szemben a nyaralópiacon igazán csak most kezdődik a szezon, így élénkülő kereslet tapasztalható, különösen a Balaton déli partján és a kedvezőbb árú, vízközeli településeken.

„Továbbra is a Balaton a hazai nyaralópiac megkérdőjelezhetetlen kedvence, 2025 első négy hónapjában a környékbeli nyaralók iránti kereslet közel 20%-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. Eközben a teljes ingatlanszektorban várható éves áremelkedés a nyaralópiacra is jellemző lehet: idén májusban a nyaralók országos átlagára körülbelül 10%-kal haladta meg az egy évvel korábbit” – mondta Szegő Péter, a Duna House PR és elemzési szakértője.

  • A Balaton térségében az átlagos négyzetméterár 1 és 1,2 millió forint között mozog. Az északi parton 2025-ben 1,1-1,4 millió forint/m²-es árak várhatók (éves összehasonlításban +8-10%), míg a déli parton 1-1,3 millió forint/m² között alakulnak az árak (éves összehasonlításban +5-8%).
    • A prémiumkategóriás és vízparti ingatlanok esetében az árak már meghaladhatják a 2 millió forint/m²-t is, míg a luxus lakóparkokban akár 3-5 millió forint közötti átlagos négyzetméterárak is előfordulhatnak.
    • Siófok, Balatonfüred, Keszthely, Balatonszemes és Balatonlelle továbbra is kiemelten népszerűek.
  • A Velencei-tónál 2025 első negyedévében 20%-os áremelkedés történt: az átlagos eladási ár így 46 millió forintról 55 millió forintra nőtt.
    • Budapest közelsége miatt sokan választják ezt a térséget állandó lakhelyül is, ami tovább élénkítheti az itteni keresletet.
  • A Tisza-tó lényegesen megfizethetőbb alternatívát kínál: itt az átlagos négyzetméterár jelenleg a balatoni árak negyedét, azaz 250-300 ezer forintot tesz ki.
    • Ugyanakkor ebben a térségben is kétszámjegyű áremelkedés történt, és a népszerűbb területeken egyre több a drága ingatlan. A fokozódó kereslet az árak emelkedését is magával hozta – így már 1 millió feletti négyzetméterárak is szerepelnek a kínálatban.
  • A Dunakanyarban a piac stagnál: arrafelé sok az irreálisan túlárazott ingatlan, aminek következtében alacsonyabbak a tranzakciószámok is.

A siófoki luxuslakások továbbra is stabil befektetésnek számítanak, míg a Tisza-tavi ingatlanok az alacsonyabb belépési árak és a turisztikai fejlesztések miatt kínálnak jó lehetőségeket a befektetőknek.

A vásárlók ezzel együtt egyre inkább az egész évben lakható, téliesített ingatlanokat keresik, szemben a kizárólag szezonálisan használható nyaralókkal, miközben az energiahatékony, korszerűbb felszereltségű otthonok iránti igény folyamatosan növekszik.

Ezen túl a vásárlói preferenciák változásával összefüggő érdekes jelenségre hívták fel a figyelmet a balatoni régiót jól ismerő ingatlanértékesítők. A 100 éves vagy annál is idősebb, patinás villák és kúriák árai nem emelkedtek olyan mértékben, mint a hasonló értékű, 200-300 millió forintos modern nyaralók árai. Ennek oka, hogy ezek az ingatlanok egyre szűkülő vevői célcsoportnak szólnak, így azok a tulajdonosok, akiknek sürgős az eladás, kénytelenek mérsékelni az áraikat” – tette hozzá Szegő Péter.