A tavalyi árakhoz ragaszkodnak a lakáseladók, de eltűntek a vevők

A tavalyi jelentős drágulás után idén több fővárosi kerületben és vidéki térségben is stagnálni vagy mérséklődni kezdtek a lakásárak. Az ingatlanközvetítők szerint a kereslet visszaesését sok eladó egyelőre nem hajlandó tudomásul venni, ezért a túlértékelt ingatlanok hosszú időre beragadhatnak a kínálatba.

A Balla Ingatlan szakértőinek tapasztalatai szerint az év eleje óta nemcsak az érdeklődők száma csökkent, hanem több térségben már a hirdetési és a tényleges értékesítési árak is lefelé mozdultak. A korrekció elsősorban a rossz állapotú, nehezen finanszírozható vagy egyéb szempontból problémás ingatlanokat érinti. Egyes esetekben az utolsó hirdetési ár és az eladási ár között több mint 10 százalékos különbség alakult ki, az eredeti irányárat pedig akár 15–18 százalékkal is csökkenteni kellett a sikeres értékesítéshez.

A dél-pesti kerületekben a társasházi lakások átlagos négyzetméterára az elmúlt hónapokban mintegy 1,1 millió forint, a családi házaké és házrészeké pedig 895 ezer forint körül alakult. Újpesten és a XV. kerületben a tavaly novemberi árszinthez képest 5–7 százalékos csökkenést tapasztaltak, amelyet az utóbbi hónapokban stagnálás követett. Az árak ugyanakkor az ingatlan állapotától és jogi helyzetétől függően rendkívül széles sávban mozognak: a felújítandó házrészektől a korszerű, önálló albetéttel rendelkező lakásokig akár kétszeres különbség is kialakulhat.

Csepelen és Szigetszentmiklóson már a négyzetméterenként egymillió forintos vagy annál magasabb áron meghirdetett ingatlanokra is alig mutatkozik érdeklődés. Hasonló a helyzet Agárdon, ahol a mérsékelt kereslet nem ad teret további drágulásnak, bár az alacsony tranzakciószám miatt egyelőre nehéz megállapítani, hogy tartós árcsökkenés kezdődött-e, vagy csak átmeneti stagnálásról van szó.

A belvárosi kerületekben és Dél-Budán is az eladói várakozások jelentik az egyik legnagyobb problémát. Sok tulajdonos továbbra is a korábbi évek gyors áremelkedéséből indul ki, és indokolatlanul magas árat kér. Dél-Budán az Otthon Start hitel hatására különösen a kétszobás panellakások drágultak meg, négyzetméteráruk már elérte az 1,5–1,7 millió forintot, ami jelentősen visszavetette a keresletet. A közvetítők tapasztalatai szerint az eladóknak mindössze mintegy tizede hajlandó érdemben igazítani az áron.

A Balaton térségében is a korábbi magas árszinteken ragadt a kínálat, miközben a tulajdonosok jelentős része kivár, és a piaci helyzet javulásában reménykedik. A szakértők szerint azonban jelenleg nem látható olyan gazdasági vagy piaci tényező, amely rövid távon ismét áremelkedést indítana el. Azok az ingatlanok, amelyeknél az eladók nem hajlandók reálisabb árat meghatározni, várhatóan továbbra sem találnak vevőre.

A hirdetési árak alapján így egyre inkább kettészakad a piac. Az egyik oldalon azok az eladók állnak, akik még mindig a tavalyi árakhoz ragaszkodnak, és emiatt gyakorlatilag esélytelenné teszik az értékesítést. A másik oldalon azok vannak, akik elfogadták a kereslet gyengülését, és az ingatlan valós piaci értékéhez igazították az árat. Az elmúlt hónapokban már nem volt jele további drágulásnak, ezért a közeljövőben legfeljebb stagnálásra, egyes ingatlantípusoknál pedig további mérsékelt korrekcióra lehet számítani.