A kollektív ház a kóperatív együttélés egyik lehetséges színtere.
Magyarországon eddig egy ilyen létesült – még a 70-es évek végén –, de már nem működik ebben a formában. Európa más tájain azonban vannak hosszabb ideje együtt lakó közösségek. A BME Lakóépületervezési Tanszékén készült kutatásban azt vizsgálták, mi lehetett az oka a hazai kudarcnak, illetve vajon mi kell ahhoz, hogy egy kollektív ház hosszú távon működni tudjon.
Babos Annamária és Lukács Zsófia Ilona a hajdani Miskolci Kollektív Ház mintaprojekt, valamint több külföldi, jelenleg is működő kollektív ház összehasonlító elemzése után a következő legfontosabb szempontokat találták, amelyek egy ilyen közösség hosszú távú működéséhez szükségesek:
- legyenek a tulajdonviszonyok egyértelműen rendezettek,
- a lakóknak legyen megfelelő privát szférájuk, ez és a közösségi terek között pedig legyenek átmeneti zónák,
- lakóközösség ne alakuljon át hirtelen,
- legyen pontos, lefektetett szabályzat az együtt élés kialakítására, működtetésére,
- maradjon meg a közösséget folyamatosan összetartó erő.
A miskolci mintaházban ezeket nem sikerült megvalósítani: kényszerűen lettek tulajdonosok a bérlők, hirtelen cserélődött a közösség, a privát terek rögtön a közösségi terekbe nyíltak, nem készült pontosan kidolgozott szabályzat.
Minden bizonnyal ezért is bomlott fel a 90-es évek elején az egyetlen magyar kóperatív (ma társasházként funkcionál az épület).
A tanulmány érdekes megállapítása a külföldi példák alapján, hogy sokkal inkább szem előtt tartják a közösségi életet és a közösséget fenntartó szempontokat a lakók akkor, ha bérlőként és nem tulajdonosként laknak a kóperatívban.
Működnek kollektív házak Angliában, Németországban, Hollandiában, Svájcban, Dániában, Svédországba, Belgiumban, Olaszországban és Ausztriában is. Vannak speciális kóperatívok: nőknek, mások fenntartható lakozási céllal vagy építőközösségként jöttek létre. A kollektív ház épülhet foghíjtelekre, de kertvárosba, lakóparkba is.
Magyarországon is egyre több kezdeményezés foglalkozik a közösségi együttlakás gondolatával, lehetőségeivel. A ”Közösségben Élni” kezdeményezés 2012-ben alakult „azzal a céllal, hogy átfogóan megismerje, majd Magyarországon népszerűsítse a nyugat-európai országokban elterjedt, alulról kezdeményezett kooperatív lakozási formákat. Ezekben az országokban az alulról kezdeményezett kooperatív lakásépítés az állami és a profit-orientált ingatlan-befektetői lakásfejlesztések mellett fontos harmadik szereplői a lakásépítésnek, lakásfejlesztésnek.
A kóperatívok ideológiai egyesülések, amelyeknek jogi és gazdasági háttere lehet társasház, tulajdonosi egyesület vagy lakásszövetkezet. A nyugat-európai példák jól mutatják a kóperatívok szerteágazó lehetőségeit, valamint hogy az állam és a piaci befektetők mellett hogyan tudnak harmadik, innovatív szereplői lenni a lakásépítésnek.”
- A teljes kutatási beszámoló az Építészfórum oldalán olvasható: Kollektív ház hosszú távú működése
- A Közösségben Élni kezdeményezés honlapja: http://kozossegbenelni.blogspot.ch/p/kozossegben-elni.html
- Nemzetközi cohousing platform: http://cohousing-cultures.net/cohousing-platform/
- A képek forrásai: miskolgaleria.hu, cohousing-cultures.net,espoirmolenbeek.blogsport.hu, kozossegbenelni.blogsport.ch