Az idei év slágere lehet a Zöld hitel

MKpartners

Rendkívül hamar népszerű lett a tavaly októbertől igényelhető Zöld hitel, az érdeklődők már több tíz millió forintra nyújtottak be igénylést. A konstrukció legfontosabb újdonsága, hogy energetikai követelményt is tartalmaz, hiszen csak azok a magánszemélyek vehetik fel, akik legalább BB energetikai besorolású újépítésű lakást vásárolnak vagy építenek.

A futamidő végéig fix, 2,5 százalékos kamatú, szuperolcsó Zöld Otthon Programmal minden eddiginél kedvezőbben lehet akár 70 millió forint lakáshitelhez jutni.

Banai Ádám, az MNB ügyvezetője a Zöld hitellel kapcsolatban az igylakunk.hu-nak elmondta: az MNB Európában elsőként kapott környezeti fenntarthatósági mandátumot, így már dedikáltan is megjelenik a jegybanki célok között a környezeti fenntarthatósággal kapcsolatos kormányzati politika támogatása. Az EBRD tanulmánya szerint Magyarországon a végső energiafogyasztás harmadáért a lakóingatlanok felelnek. A KSH 2015-ös lakásfelmérése szerint az állomány 85 százaléka 1990 előtt épült (30 évnél öregebb), míg 29 százaléka 1960 előtt (60 évnél öregebb). Az épületek energetikai hatékonyságát pedig jól tükrözi, hogy a 2016 óta kiadott energetikai tanúsítványok csupán 23,8 százaléka kapott CC vagyis korszerű vagy annál jobb besorolást.

-A lakásállomány korszerűsítése ezért nélkülözhetetlen – mondta. A hazai lakáshiteleknél a bankok zöld szempontokat nem veszik figyelembe a lakáshitelek árazásakor. Pedig a társadalmi szempontok mellett fontos, hogy ezen lakások kereslete is igen magas, vagyis kockázati oldalról is indokolható lenne a kedvezményes hitel. Az MNB ezekre a hiányosságokra reagált az NHP Zöld Otthon Program elindításával az új mandátumának keretén belül, amivel a környezeti fenntarthatóság új szempontként jelenik meg a lakáshitelpiacon.

Az NHP Zöld Otthon Program keretében nyújtott hitelek az általuk piaci hitelekhez képest nyújtott kamatelőnynek köszönhetően a fenntartható új lakások vásárlása vagy építése felé terelhetik a lakosságot. Az NHP ZOP keretében elérhető alacsonyabb törlesztőrészletek egyúttal azt is jelentik, hogy a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutatóra vonatkozó szabály alapján alacsonyabb minimum jövedelem lesz szükséges egy környezeti szempontból fenntartható új lakás hitelből történő megvásárlásához, mint egy piaci alapú hitel felvétele esetén.

Az MNB szakértőinek becslése szerint egy BB tanúsítvánnyal rendelkező új társasházi otthon négyzetméterára legalább 3,5 %-kal magasabb, mint egy CC minősítésű ingatlané, családi házak esetében pedig ennél is nagyobb a különbség.

Az energiatakarékos otthon megvásárlása ugyan drágább, mégis megéri beruházni, hiszen jelentősen olcsóbb a fenntartása, és értékállóbb is, így akár 1-2 év alatt visszajöhet az önrészként megfizetett extra kiadás.

Az új, zöld konstrukció már az első hónapban hatalmas népszerűségre tett szert, 4 banknál a befogadott igénylések összege november elejére elérte a 20 milliárd forintot, ami a rendelkezésre álló keretösszeg 10%-a. A lendület azóta is tart, és a Bankmonitor szakértői szerint ebben az ütemben 2022 nyarára elfogyhat a 200 milliárdos keret. A jelenlegi pénzpiaci környezetben megfigyelhető hitelkamat-drágulás tovább erősíti a Zöld hitel előnyét.

A felhasznált adatok forrása: MNB, Realista, Bankmonitor