A családi otthonteremtési kedvezmény 2023.12.31-ig igényelhető!
A családi otthonteremtési kedvezmény (csok) szabályai 2016.02.11-ével léptek hatályba. Azóta számos módosítás született, ezeket külön kiemelve jelezzük.
Az alábbi lakáscélokra igényelhető a csok:
Lakásépítés
Új lakás kialakítása tetőtér beépítésével
Új építésű lakás vásárlása
Használt lakás vásárlása
Lakásbővítés
Az igénybe vehető csok összege függ a támogatás céljától és a meglévő eltartott és/vagy a vállalt gyermekek együttes számától.
Legfrissebb változások
2021.10.01-től
Lakásépítésre és új lakások vásárlására kamatmentessé válik októbertől a csok-hitel. Ennek feltétele, hogy az ingatlan alacsony energiaigényű legyen és igénybe kell venni a lakáscél megvalósításához az MNB “zöld” lakáshitelét is, mely várhatóan szintén októbertől lesz elérhető.
2021.01.01-től
– Az új lakásokra felvehető csok teljes összege igényelhető, amennyiben egy meglévő ház tetőterében alakítják ki az új lakást. Fontos, hogy ezzel két önállóan forgalomképes lakrész jöjjön létre – egy a tetőtérben és egy a földszinten -, ezzel gyakorlatilag többgenerációs házat alakítva ki.
– A nyugdíjasok is jogosultak lehetnek csok támogatást igényelni, amennyiben a nyugdíj mellett dolgoznak, vállalkozásuk van. Vagyis bizonyos feltételek teljesítése esetén már nyugdíjasok is jogosultak lehetnek a csok támogatásra.
– A támogatással vásárolt, épített lakásban utólag – akár a 10 éves elidegenítési és terhelési tilalom időszakán belül is – tulajdont szerezhet az igénylő gyermeke.
– A csokkal új lakást vásárlók az 5% áfát visszaigényelhetik. (Ld. Áfakedvezmény új lakások vásárlására)
– A közjegyzői díjat is maximálják azok számára, akik csokkal vásárolnak ingatlant.
2019. július 1-től:
– használt lakások vásárlására is igénybe vehető lesz a (háromgyerekeseknél legfeljebb 15, kétgyermekeseknél maximum 10 milliós) maximum 3%-os kamatozású „CSOK-hitel”;
– eltörlik a használt lakások elavult 35 milliós értékhatárát, vagyis ennél drágább lakásokra is igénybe vehető lesz az egyszeri, vissza nem térítendő állami támogatás;
– új építésnél elég a betonalapig visszabontani az épületet, erre is lehet építkezni (szakembernek kell tanúsítani);
– új gyermek születésekor csökken a csokos hiteltartozás: az első és a második újabb gyerek után 1-1, a harmadik újabb gyerek után 4, minden további gyerek után további 1 millió forinttal.
2018.12.01-től:
– a kétgyermekesek is kaphatnak a támogatás mellé kedvezményes hitelt 10.000.000 Ft-ig.
– a három- és többgyerekesek kedvezményesen felvehető hitele 15.000.000 Ft-ra emelkedett.
Az gyerekszám és lakáscél szerint igényelhető támogatás és a mellé felvehető kedvezményes hitel összege:
A csokkal érintett lakás jogszabályban meghatározott minimális hasznos alapterülete:
– a felső négyzetméterkorlátokat és az energiahatékonysági feltételeket eltörölték, változtak a lakásokkal kapcsolatos komfortelvárások,Álalános változások a 2015-ös csokhoz képest:
– törölték a KHR-re vonatkozó elvárásokat, vagyis támogatás akkor is igényelhető, ha rossz adós besorolása miatt hitelt nem kaphat az igénylő,
– az igénylő szülőknek és a gyerekeknek be kell költözniük az ingatlanba és 10 évig életvitelszerűen benne kell lakniuk, de vannak kivételek, pl. nagykorúvá váló gyermek elköltözhet a lakásból,
– az ingatlanra 10 évre bejegyzett az állam javára szóló jelzálogjog, elidegenítési és terhelési tilalom mellett erre az időre lakásbiztosítást is kell kötni,
– továbbra is eladható 10 éven belül a csokos lakás úgy, hogy letétbe helyezik a támogatás összegét és egy másik lakásra viszik azt tovább, de mostantól használt lakásra csak 5 év elteltével vihető így át a támogatás,
– együtt költöző és együtt lakó gyermekekre felvehető a csok akár közös, akár nem közös gyerekekről van szó,
– vissza kell fizetni a támogatást, ha az igénybevevők nem teljesítik a gyerekcélt, sok esetben azonban a kormányhivatalra bízza a rendelet, kinek mennyit kell visszafizetnie,
– az igénylőknek együttesen 100%-ban tulajdonosnak kell lenni az épített vagy vásárolt lakásban.
Az új lakások építéséhez, vásárlásához igényelhető CSOK-kal kapcsolatos változások:
– változott az új lakás fogalmának meghatározása,
– tetőtér-beépítésnél és emelet-ráépítésnél csak akkor lehet az új lakásra vonatkozó csokot felvenni, ha az építéssel kettő, az új lakás definíciójának megfelelő, önálló albetétként nyilvántartott lakás jön létre,
– pontosították, milyen bekerülési költségekre igényelhető a támogatás,
– új lakásra felvett támogatásnál nem kell eladni a meglévő lakástulajdont,
– a 10 millió Ft összegű támogatás igénylése esetén, a vállalt gyermekek számától függetlenül, a gyermekvállalás teljesítésére előírt határidő 10 év,
– felsőoktatási tanulmányokat nappali tagozaton folytatók is kérheti az új lakásra vonatkozó csokot,
– eltörölték azt a korlátot, hogy az új lakásoknál, a 10 milliós támogatás mellé felvehető 10 millió forintos, 3%-os kamatozású hitelt legfeljebb 30 millió forint értékű ingatlan vásárlására vagy építésére lehet felvenni,
– ha új lakás építése során bontott anyagok is felhasználásra kerülnek, a számlabenyújtási kötelezettség a felelős műszaki vezető által igazolt érétkéig csökkenthető, de e csökkentés mértéke nem haladhatja meg a bekerülési költség 70%-ának megfelelő számlabenyújtási kötelezettség 20%-át, azaz a bekerülési költség 56%-ról kell számlát felmutatni.
A használt lakások vásárlásához, bővítéséhez igényelhető CSOK-kal kapcsolatos változások:
– a korábbi, régiók szerint meghatározott maximális vételárhatárokat országos szinten egységesítették, így most minden esetben a 35 millió Ft értékhatár érvényes,
– a lakás vételára legfeljebb 20 százalékkal haladhatja meg a hitelintézet által megállapított forgalmi értéket.
– kikerült a rendeletből a 350 ezer forintos négyzetméterár maximum,
– használt lakások esetében nem vállalható előre 3 gyermek, csak egy (4 évre) vagy kettő (8 évre),
– közmunkások is igényelhetik, és a közmunkával töltött időszak is beleszámít a tb-jogviszonyba.
2016.09.16-tól hatályos módosítások:
• Új lakásra már a használatbavételi engedély megszerzése előtt is lehet igényelni a csokot. A támogatás folyósítása továbbra is csak a használatbavételi engedély megszerzését követően történhet.
• A születendő magzat a korábbi 24. helyett már a 12. hetet követően gyermeknek minősül.
• A gyermek maximális életkora 20 helyett 25 év és már nem előírás a hallgatói jogviszony.
• Gyámság alatt álló gyermekre is igénybe lehet venni ezt a támogatást.
• Szolgálati lakásban élő is igényelhet, ez a jogviszonya nem minősül a bentlakási kötelezettség megszegésének.
• Építőközösség tagjai is igényelhetik a támogatást az építőközösség nevére kiállított számla alapján.
• Osztatlan közös tulajdon esetén a használati jogmegosztásban nevesített kizárólagos tulajdon elfogadható tulajdonnak.
• 30-ról 90 napra nőtt a lakcímet igazoló hatósági igazolvány bemutatásának határideje.
2017.01.01-től hatályos módosítás:
• A csok a kérelem benyújtásakor az épület készültségi fokának megfelelő, az építési költségvetésből még fennmaradó bekerülési költségre igényelhető, tehát a már megfizetett bekerülési költségekre nem.
2018.03.15-től életbe lépő módosítások:
- Bevezetik a nyilatkozati elvet, amelynek az a lényege, hogy az igénylőknek nem kell minden dokumentumot beszerezniük, elég lesz büntetőjogi felelősségük tudatában nyilatkozatot tenniük.
- Március 15-e után a csok banki igénylésénél egy egyszerűbb esetben akár elég lehet a személyi igazolvány, a lakcímkártya, az adókártya, a tb-jogviszony igazolása, az adásvételi szerződés vagy az építési napló, valamint egy nyilatkozat az egyéb körülményeikről.
- arról, hogy csak olyan gyermek után igényel csokot, akinek a nevére eddig lakáscélú állami támogatást még nem vett igénybe,
- a fennálló házasságról,
- a közös háztartásban élésről, illetve élettársak esetén annak időtartamáról,
- azon gyermek(ek)ről, aki(k) után a kedvezményt igénybe veszi,
- örökbefogadással, bírósági vagy hatósági határozattal a háztartásba került gyermekről,
- a büntetlen előéletről,
- a köztartozás-mentességről.
- Okirattal kell igazolni azonban a 180 napos tb-jogviszonyt (kivéve, ha az igénylők egyike középfokú nevelési-oktatási intézménybe, illetve felsőoktatási intézménybe jár. Utóbbi esetekben elég a nyilatkozat.
- A csokot a hazatérő családok is igénybe vehetik, ha külföldi tb-jogviszonyt igazolnak, és vállalják, hogy egyikük 180 napon belül magyar tb-jogviszonyt létesít.
- Az otthonukat bővítők a már folyamatban lévő építési munkákra is igényelhetik a csokot, továbbá akár minden költségüket fedezhetik a csokból a támogatás összegéig.
- Március 15-étől a bankoknak is gyorsabban kell elbírálniuk az igényléseket, így 30 napon belül kell dönteniük a lakásvásárlási ügyekben, az építkezéseknél pedig 60 nap a határidő. Változás lesz az is, hogy a csok iránti igény benyújtására két hónappal több idejük, azaz fél évük lesz a családoknak. Az igénylés benyújtásáról a bank igazolást ad ki, és feltünteti benne, hogy az előbbiek értelmében mi az elbírálási határidő. Ez akkor tolódhat ki, ha a banknak az elbíráláshoz több dokumentumra van szüksége. Amíg ezeket az igénylő nem szerzi be, addig a bírálati idő felfüggesztésre kerül.
- A 3 vagy több gyermek után igényelt csok mellé felvehető hitelhez adóstársat is be lehet vonni. Az adóstárs támogatásban nem részesül.
- A csokhoz kapcsolódó kedvezményes hitel igénybe vételének nem lesz időbeni korlátja. (Eltörlik, tehát, azt a szabályt, hogy a hitel folyósítása nem húzódhat a benyújtáshoz képes 6 hónapnál tovább az igénylőnek felróható okból.)
- Mind az új, mind a használt lakásokra igényelt csok esetében megengedhető lesz más ingatlantulajdon megléte.
- Akik korábban már felvettek lakáscélú támogatást, és most újra szeretnének, kedvezőbb számítási módszerrel több pénzhez juthatnak.
A csok összegének megállapítására a jövőben két számítási mód lesz, és azzal élhet az igénylő, ami számára kedvezőbb. Az új számítás szerint a csok összegét úgy is meg lehet állapítani, hogy azokat a gyermekeket (akár megszülettek, akár nem) figyelmen kívül hagyják, akik után az igénylő korábban már igénybe vett lakáscélú támogatást.
Nem minden esetben lesz azonban kifizetődőbb az új módszert választani: aki most a 3 vagy több gyermek után járó 10 millió forintos támogatást szeretné felvenni, jobban járhat, ha nem csak az előző támogatás felvétele után született gyermekre kéri a csokot, hanem a 10 millió forintból levonja a korábban felvett összeget. - Az adásvételi szerződés aláírásához képest (az eddigi 120 helyett) 180 napon belül kell elindítani a csok igénylését.
- A járási hivatal mellett a NAV is vizsgálhatja – az életvitelszerűen kötelező bent lakás 10 éves időtartama végéig -, hogy az igénylő jogszerűen vette-e fel a csokot.
- Változik az áfa-visszatérítés szabályozása is. Eszerint mindenki, aki építkezik, és 27 százalékos áfakulcsos számlát nyújt be, kérheti – 5 millió forintig – az adóvisszatérítést, tehát a nyugdíjasok és a nyugdíjszerű ellátásban részesülők is.
Források:
– 16/2016. (II.10.) Korm. rendelet Az új lakások építéséhez, vásárlásához kapcsolódó lakáscélú támogatásokról