Energetikai otthonfelújítási támogatás (frissítve: 2025.01.20.)

Január 20-tól életbe léptek a tavaly júliusban indult, az energiahatékonysági korszerűsítéshez igényelhető otthonfelújítási támogatás új szabályai. A program hasonló feltételekkel, kibővített pályázói körrel, kevesebb adminisztrációs teherrel lesz igényelhető.

Elindult a tavaly kezdődött energiahatékonysági Otthonfelújítási Program utódja, a KEHOP Plusz Otthonfelújítási Program lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához néven, külön a budapesti és külön a fővároson kívüli pályázóknak (a korszerűsítendő ingatlan helye szerint).

A családi házak energiahatékonysági korszerűsítésére kérhető kölcsön és vissza nem térítendő támogatás együttes összege minimum 2.500.000 Ft, maximum 6.000.000 Ft. Ezt kell az igénylőnek önrésszel kiegészítenie, így programban 7 millió forint összköltségű beruházás számolható el.

A program keretösszege budapesti felhasználás esetén 6,19 milliárd forint. Budapesten kívül, Magyarország egész területén pedig 66,82 milliárd forint, azzal, hogy a keretösszeg 65%-a a négy legkevésbé fejlett régióban, azaz Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak-Alföld, Észak-Magyarország végzett korszerűsítések megvalósításához kerül felosztásra a kölcsönigénylők között.

A program feltételei az új szabályozás szerint

Az ingatlan

A programban Magyarország területén fekvő, 2007. január 1. előtt használatbavételi engedélyt kapott, életvitelszerűen lakott, egy-és többlakásos családi házak energetikai korszerűsítésére lehet támogatást kérni.

Kizárólag a földhivatali ingatlan-nyilvántartásban belterületi-, külterületi-, kivett lakóház besorolású, szabadon álló családi ház, sorházi családi ház, ikerház bejegyzett, életvitelszerűen lakott ingatlan energetikai korszerűsítése támogatható.

A korszerűsítéssel érintett ingatlanban csak lakáscélú energiafelhasználás történhet. A beruházással érintett ingatlan címén vállalkozás székhelye fennállhat, de tényleges vállalkozási, gazdasági tevékenység folytatása nem megengedett. Amennyiben az ingatlanban vagy egy részében tényleges vállalkozási, gazdasági tevékenység végzése történik, biztosítani kell a vállalkozási tevékenységhez szükséges energiafelhasználás elkülönítését: külön mérőórával és közüzemi számlával. Telephely létesítse nem megengedett, ez érintett ingatlan csak vállalkozás székhelyeként lehet bejelentve.

A korszerűsítéssel érintett ingatlant nem szükséges fedezetként bevonni, tehát nem kerül rá jelzálog.

Ugyanakkor az ingatlan a futamidő végéig vagy a teljes visszafizetésig nem adható el.

A finanszírozás

A teljes finanszírozási összeg saját forrásból (önerőből), kamatmentes kölcsönből és vissza nem térítendő támogatásból áll.

A kölcsön és vissza nem térítendő támogatás együttes összege minumum 2.500.000 Ft, maximum 6.000.000 Ft. Ezen belül a vissza nem térítendő támogatás aránya 50%, vagyis beruházás elszámolható költségében a finanszírozási összeg, vagyis a kölcsön és a vissza nem térítendő támogatás összege egyaránt legfeljebb 3 millió – 3 millió forint.

A projekt teljes elszámolható költségének minimum 1/7-ét (a maximális 6.000.000 Ft-os finanszírozási összeg igénylése esetén ez 1.000.000 Ft) saját forrásból kell a pályázónak előteremtenie. Az önerő felhasználását folyósításkor a forrásaránynak megfelelően igazolni kell. A minimumon felüli további saját erő is felhasználható az ingatlan korszerűsítéshez a 30 százalék primer energiamegtakarítás elérése érdekében.

A 6 milliós támogatásnál magasabb összegű korszerűsítés is végrehajtható, azonban ebben az esetben sem lehet több támogatást, vagy hitelt felvenni. Ha a beruházás összköltsége alacsonyabb 7 millió forintnál, akkor a saját erő, a vissza nem térítendő támogatás és a kölcsönrész is arányosan kisebb lesz.

Alapesetben elő kell finanszírozni a munkálatokat, és amikor megvalósult a korszerűsítés, és annak eredményét leellenőrizték, akkor kapja meg a pályázó a teljes finanszírozási összeget.

A saját forrás igazolt felhasználását követően előlegszámla (vagy előlegbekérő /díjbekérő/ proforma számla) benyújtásával – teljesítési igazolás csatolása nélkül – szállítói előleg igénybevételére van lehetőség, amennyiben a kivitelező szerepel az ÉMI NKft. által üzemeltetett ofp.emi.hu oldalán nyilvántartott Kivitelezői Regisztrációs Listáján.). Ebben az esetben a folyósítás közvetlenül a szállító fizetési számlájára történik. A projekt keretében lehívott szállítói előleg mértéke nem haladhatja meg szállítónként és összesen a finanszírozási összeg 50%-át.

A kölcsönrész és a vissza nem térítendő támogatás összegét külön, de ugyanazon napon folyósítják a kölcsönszerződésben meghatározott arány szerint.

A kamatmentes kölcsön futamideje legfeljebb 12 év, amely a türelmi és a rendelkezésre tartási időt is magában foglalja. A rendelkezésre tartási idő 6-24 hónap, amely indokolt esetben maximum 6 hónnappal hosszabbítható meg. A türelmi idő a rendelkezésre tartási idő végétől számított 3 hónap. Szabályos megvalósítás esetén csak a kölcsönrészt kell visszafizetni.

Nem kell fizetni kezelési költséget, rendelkezésre tartási jutalékot, előtörlesztési díjat és  szerződésmódosítási díjat, illetve más, a kölcsönkérelem bírálatával, a kölcsönszerződés megkötésével és módosításával, valamint a kölcsön folyósításával összefüggésben általában felmerülő díjat.

Költséget jelentenek azonban a harmadik félnek fizetendő díjak, mint pl. energetikai tanúsítványok díjai, tulajdoni lap, illetve statikai szakvélemény költsége, valamint közjegyzői díj. Ezeket az önerő terhére is el lehet számolni.

A kölcsön elő- vagy végtörlesztésére a lakástakarékpénztári számlán lévő, az állami támogatással és betéti kamattal növelt megtakarítások is felhasználhatók.

Az energiahatékonysági beruházás

Épületenként legalább 30%-os mértékű primerenergia-fogyasztás csökkenést szükséges elérni az energetikai korszerűsítés eredményeként a projekt megvalósítását megelőző (kiinduló) állapothoz képest. Ezt energetikai tanúsítvánnyal kell igazolni, melyet a korszerűsítés előtt és után is el kell végeztetni, és Hiteles Energetikai Tanúsítvánnyal (HET) szükséges alátámasztani. A 30% primerenergia-megtakarításba nem számítható be a megújuló alapú villamosenergia előállításra számított energiamegtakarítás.

Az energiahatékonysági beruházás megvalósítását a kölcsönszerződés megkötést követő 24 hónapon belül kell befejezni. Ez a határidő indokolt esetben egy alkalommal további maximum 6 hónappal meghosszabbítható.

Az alábbi munkálatok finanszírozhatóak a programban:

  • épület külső határoló elemeinek hőszigetelése: fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nem nyílászáró szerkezetnek minősülő épület külső határoló elemeinek rendszerszintű (teljeskörű) hőszigetelése, födémszigetelés. Támogatott a külső fal (tűzfalat, oromfalat, lábazatot is beleértve), lapostető, fűtetlen tetőtér esetén a padlásfödém, fűtött tetőteret határoló szerkezetek, alsó zárófödém árkád felett, alsó zárófödém fűtetlen pince feletti szerkezetek hőszigetelése és a kapcsolódó munkálatok elvégzése.
  • nyílászárócsere: fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nyílászáró szerkezetnek minősülő épülethatároló szerkezetek cseréje / energiamegtakarítást eredményező korszerűsítése. A nyílászáró cseréhez kapcsolódó árnyékoló, árnyékvető és rovarvédő szerkezetek beépítése a projekt keretében kizárólag el nem számolható költséggel valósítható meg, így a pályázat keretében támogatás nem igényelhető rá.
  • használati melegvíz (HMV) rendszerek korszerűsítése csak abban az esetben támogatható, ha a projektben hőszigetelés vagy nyílászárócsere is történik. Önállóan, illetve kizárólag fűtéskorszerűsítéssel kiegészítve nem támogatható tevékenység, továbbá a földgáz alapú használati melegvíz rendszer korszerűsítés nem támogatható.
  • fűtésrendszer korszerűsítése csak abban az esetben támogatható, ha a projektben hőszigetelés vagy nyílászárócsere is történik. Önállóan, illetve kizárólag használati melegvíz rendszerek korszerűsítésével kiegészítve nem támogatható tevékenység.
    • hőtermelő berendezések cseréje korszerű berendezésekre: levegő-víz hőszivattyú fűtési rendszerként,
    • szekunder fűtési kör átalakítása, hőleadó berendezések korszerűsítése vagy cseréje, amely vonatkozik a padló és /mennyezethűtési/fűtési rendszerekre is,
    • automatikus központi (hőforrás oldali) és helyi (hőleadó oldali) szabályozások kiépítése.
  • kizárólag az energetikai korszerűsítéshez közvetlenül kapcsolódó elemként a helyreállításhoz, javításhoz kapcsolódó költségek, melyek a fajlagos maximum költségek meghatározásánál beszámításra kerültek, és a költségvetésben nem külön, hanem az adott támogatható tevékenység költségei között szükséges szerepeltetni.

Nem támogatható:

  • fosszilis energiahordozó alapú (vegyes-, szén-, vagy gáztüzelésű) tüzelőberendezések, illetve használatimelegvíz-rendszer korszerűsítése (az Épületek Energiateljesítményéről szóló (EPBD) 2010/31/EU irányelv alapján,
  • fatüzelésű fűtésrendszer, illetve HMV-korszerűsítés (így a brikett-, pelletalapú tüzelőberendezések sem).

Határidő

Kölcsönkérelmet 2025. január 20-tól a keret kimerüléséig, de legkésőbb 2027. március végéig lehet benyújtani személyesen, a Lakossági MFB Pont Plusz fiókokban.


Az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. (ÉMI) kialakított egy felületet, amelynek segítségével a leendő pályázó előzetes kalkulációkat végezhet el a várható költségeket és energiamegtakarítást tekintve. Utóbbi megmutatja, hogy a tervezett beruházással elérhető-e a támogatás feltételeként meghatározott, épületenként legalább 30 százalékos primer energiamegtakarítás. A program keretében kivitelezői minősítéssel is segítik a lakosságot a megfelelő szakemberek megtalálásában.

ÉMI – engedélyezett termékek, regisztrált kivitelezők, tanácsadók