Megmozdult a hazai lakáspiac, de még nincs árrobbanás

Bár tavaly több lakás és drágábban cserélt gazdát, mint a korábbi években, és tartósnak tűnik az általános élénkülés, a Portfolio.hu által szervezett Lakásklub szakmai fórumon a szakértők még nem beszélnek árrobbanásról. Egy friss kutatás szerint a fiatalok közül egyre többen gyűjtenének saját lakásra.

Dr. Nagy Gyula, az FHB Lakásindex projektvezetője elmondta, hogy Magyarországon a lakásárak még jóval a válság előtti árszint alatt vannak, a lakáshitelezés még nem állt vissza a korábbi szintre, de már jól látható a fordulat. A szakértő szerint árrobbanás még nem érkezett el, a budapesti árakban van még tartalék. A lakásvásárlók számára biztató, hogy 2005 óta most vannak a legjobb feltételek a vásárláshoz (kamatszint, ingatlanárak, elérhető támogatások, banki akciók), s a piac egyre több részén látszódik is már tartós élénkülés.

Sápi Zoltán, az Eltinga kutatóközpont elemzője szerint az országos szintű áremelkedés nem egységes, húzóerőnek számít a Nyugat- Dunántúl és Közép Magyarország, de bőven akad olyan része is az országnak ahol egyelőre nem látszik a trendfordulás.

Molnár Zsolt, az FHB Ingatlan Zrt. vezérigazgató-helyettese szerint a lakáspiacra kedvező hatása lehet majd a július 1-jétől életbe lépő, már használt lakás vásárlására is igénybe vehető CSOK-nak, valamint a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramja kiterjesztésének is, ám inkább csak a nagyobb városokban. Dr. Nagy Gyula úgy látja, elhalasztott kereslet van a piacon, így idén 10-12 ezer családnak segíthet a CSOK, amennyiben a családok ezt tartósan igénybe tudják venni.

Egyelőre a befektetők vásárolnak a legnagyobb számban. A befektetők még mindig a kisebb alapterületű lakásokat keresnek, amiket bérbe adhatnak, akár rövidtávon. A felújított panellakások is népszerűnek számítanak. Annak ellenére, hogy a panelek árában látszódik, hogy keresztül mentek-e már felújításon, az emberek szívesebben választják ezt, mert nem tudják előre megmondani a felújítatlan lakás plusz költségeit. Az utóbbi időben nőtt a kereslet az új lakások iránt.

Fodor Szabolcs, az Otthontérkép elemzője elmondta, hogy a lakás vásárlása esetén nem csak a lakást fontos alaposan szemügyre vennünk, hanem a környéket is. A környékről azonban kevés információ áll rendelkezésre, ezért a keresőportál ezt az információs igényt segít kiszolgálni. A vásárlásnál a döntést befolyásoló tényezők: az ingatlan ára, a környék fejlettsége, közintézmények elérhetősége, közlekedés, közterek szabadidős szolgáltatások, és a bűnözések száma.

2014-ben Budapesten az árak növekedésnek indultak, miközben az agglomerációban még jelentősen csökkentek. A fővárosban az átlagos négyzetméter ár 1-4,6 százalékkal növekedett.

A legkeresettebb ingatlanok (a keresési statisztikák alapján) a 12-20 millió forint közötti hirdetési árúak. A keresőknek pedig közel a 70 százaléka 7 és 35 millió forint között keres ingatlant. Azonban akad érdemi keresés a 100 és 200 millió forintért meghirdetett ingatlanokra is.

A legnépszerűbbek az 50-75 négyzetméter alapterülettel rendelkező ingatlanok, illetve a 30-50 négyzetméteres garzonlakások. Az inkább családok számára alkalmas 75 és 100 négyzetméter között lévő ingatlanok iránt is magas az érdeklődés. A kerületek között pedig népszerűnek számít a XI. és a II. kerület, a külső kerületek pedig „leszakadni” látszanak. A lakásoknak és a házaknak nagyjából azonos a kereslete.

Az elmúlt 10 évben az átlagos lakásméret 74,3 négyzetméterről 77,1 négyzetméterre nőtt. Azonban a fővárosban és megyeszékhelyeken az átlagosnál kisebb alapterület jellemző, mivel a nagyobb városokban magasabb a társasházak aránya.

A Portfolio.hu Lakásklub fórumáról részletes tudósítás olvasható a Pénzcentrum cikkében.

A Haszon Magazinban megjelent hír szerint 2014-ben 103 700 eladott lakás többsége régebbi építésű, ami érthető, hiszen a pénzügyi válság miatt a lakásépítések is megtorpantak az elmúlt években. Mindenesetre egy évvel korábban csak 88 ezer otthon cserélt gazdát. A lakások átlagára 10 millió forint volt, ami 300 ezer forinttal haladja meg a 2013-as adatot. Sokan az alacsony kamatok és a fővárosban, valamint az egyetemi központokban megugró, a kölcsön havi törlesztésének összegéhez közelítő bérleti díjak miatt döntenek inkább a saját lakás vásárlása mellett.

A K&H Bank friss közleménye is hangsúlyozza, hogy lendületet vett az ingatlanpiac az év elején, és ezzel párhuzamosan erősödött a munkaerőpiac is, a kedvező gazdasági környezet a lakáshitelezési piacon is érezteti pozitív hatását.
A bank elemzése azt mutatja a 19-29 éves fiatalok körében a megtakarítási célok között első helyre lépett a lakásra gyűjtés. Míg a korábbi negyedévekben az elköltözni vágyók számára az albérlet volt a legvalószínűbb megoldás, most a válaszadók 40 százaléka említette azt, hogy saját lakás vásárlásban gondolkozik. Az attitűdváltozásban nagy szerepe van a kedvező lakáshitel kamatoknak és hitelkonstrukcióknak is – írták.

Forrás: MTI, Pénzcentrum, Haszon Magazin