300 milliárd forinttal indul a Lakhatási Tőkeprogram

Lezárult a jelentkezés a Lakhatási Tőkeprogramra, amelynek a keretében megfizethető lakásokat, bérlakásokat és kollégiumi férőhelyeket építhetnek a fejlesztők a kiválasztott alapkezelők projektjeiben. A pályázatra 20 piaci alapkezelő 23 alapja jelentkezett, összesen mintegy 393 milliárd forint összegű tőkeigénnyel. A közel kétszeres túljelentkezést mérlegelve, a lakáskínálat bővítését támogató tőkeprogram végül 100 milliárd forinttal megemelt, 300 milliárd forintos keretösszeggel indul el.

A Nemzetgazdasági Minisztérium és a Nemzeti Tőkeholding (NTH) együttműködésével, valamint a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) finanszírozásával megvalósuló Lakhatási Tőkeprogram iránti érdeklődés minden várakozást felülmúlt.

A program a kormány 21+1 pontból álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervének része, azon belül is a megfizethető lakhatást célzó pillér egyik kiemelt programeleme. A tőkeprogram ingatlanalapok fejlesztésein keresztül járul hozzá az ingatlanpiaci és építőipari aktivitás bővüléséhez, ezáltal támogatva a lakáspiaci kínálat növelését, az otthonteremtést és a magánszemélyek lakáshoz jutását.

A Nemzeti Tőkeholding által meghirdetett, 2025. március 17. és 24. között zajló pályázat sikeresen zárult, a Lakhatási Tőkeprogramra összesen 20 piaci alapkezelő adta le jelentkezését az alapjaival, közülük 19 megfelelt a kiírt követelményeknek. A piaci befektetési alapkezelők az eredetileg meghirdetett 200 milliárd forintos kereten jelentősen túlmutató, 393 milliárd forint értékben igényeltek forrást. A Nemzetgazdasági Minisztérium, a Magyar Fejlesztési Bank és a Nemzeti Tőkeholding az igényeket figyelembe véve a keretösszeg megemeléséről határozott, így a program 300 milliárd forintos keretösszeggel indul el. A megvalósítók azt várják, hogy további mintegy 1000 milliárd forintnyi fejlesztés indulhat el, és országszerte akár 30 ezer új ingatlan készülhet el.

A tőkeprogramra olyan hazai alapkezelők jelentkezhettek nyilvános pályázat útján, amelyek jelentős tapasztalattal, szakmai tudással és eredményekkel rendelkeznek, és 2024. év végéig legalább 25 milliárd forint vagyont kezeltek ingatlan- és/vagy értékpapíralapokban, vagy átlagosan együttesen legalább 25 milliárd forint jegyzett tőkéjű magántőkelapot kezeltek. Egy alapkezelő akár több alappal is pályázhatott, így alaponként legalább 5 milliárd forint, alapkezelőnként maximum 20 milliárd forint tőkejuttatást kaphatnak. Az első források kihelyezése várhatóan a második negyedévben valósulhat meg.

Az MFB a magyar gazdaságfejlesztés kiemelt szereplőjeként, kontraciklikus szerepvállalásával hozzájárul a gazdasági teljesítmény stabilitásához, így a lakáspiaci ingadozások kisimítása is határozott célkitűzés. „A megfizethető lakhatás biztosítása kulcsfontosságú társadalmi és gazdasági kérdés. Az MFB elkötelezett a piaci szereplők katalizálását célzó kezdeményezések finanszírozásában, amelyek bővítik az ingatlanpiaci lehetőségeket. A stratégiai jelentőségű ágazat fejlődési pályára állítása kulcsfontosságú a magyar családok támogatása szempontjából, emellett jelentős mértékben hozzájárul a gazdasági teljesítményhez is” – emelte ki Katona Bence, a Magyar Fejlesztési Bank elnök-vezérigazgatója.

A program keretében az ingatlanalapok az elnyert tőkejuttatás 100%-át kizárólag magyarországi ingatlanbefektetésekre fordíthatják, azon belül is elsősorban lakások, valamint bérlakások és kollégiumi épületek fejlesztésére. A Lakhatási Tőkeprogram forrásainak 30 százaléka Budapest területén kívül megvalósuló projektekre irányulhat.

Buda Sándor, a Nemzeti Tőkeholding elnök-vezérigazgatója az eredmények kapcsán elmondta: „Örömmel tapasztaltuk, hogy a Lakhatási Tőkeprogram iránt ilyen kiemelkedő érdeklődés mutatkozott a piaci alapkezelők részéről, ez jó fokmérője a megfizethető lakóingatlanok fejlesztése iránti igénynek. A megvalósítási szakasz még az idén elkezdődik, 2-3 éven belül pedig már el is készülnek az új lakóépületek, kollégiumok.”

Az egyes tőkebefektetések piaci alapon, vagyis legalább 30 százalékos magánbefektetői hozzájárulással, a piaci feltételekkel megegyező hozamelvárások mellett valósulnak meg. Minden fejlesztéshez kötelező független szakértői (GAP és MEIP) vizsgálat is, amely igazolja a piaci hiányosságot és a projekt gazdasági racionalitását. A nyertes alapok a rendeltetésszerű felhasználás érdekében beszámolási kötelezettséggel bírnak az NTH felé, amely szankciókkal élhet a nem időarányos vagy nem megfelelő teljesítés esetén.

A sikeresen pályázó alapkezelők:

Adventum Befektetési Alapkezelő Zrt.
Biggeorge Alapkezelő Zrt.
Bonitás Befektetési Alapkezelő Zrt.
CARION Befektetési Alapkezelő Zrt.
Chi Fu Investment Fund Management Zrt.
Equilor Alapkezelő Zrt.
Erste Alapkezelő Zrt.
Finext Befektetési Alapkezelő Zrt.
Forestay Alapkezelő Zrt.
Gladiátor Befektetési Alapkezelő Zrt.
Gránit Alapkezelő Zrt.
Indotek-Investments Alapkezelő Zrt.
Innova-X Befektetési Alapkezelő Zrt.
MBH Alapkezelő Zrt.
OTP Ingatlan Befektetési Alapkezelő Zrt.
Polaris Equity Alapkezelő Zrt.
Raiffeisen Befektetési Alapkezelő Zrt.
Trustify Befektetési Alapkezelő Zrt.
Xanga Ventures Magántőkealap-kezelő Zrt.