Szerdától igényelhetik a kistelepülésen élő nyugdíjasok az otthonfelújítási támogatást

2025. március 26-tól a kistelepüléseken élő nyugdíjasok is igénybe vehetik a Vidéki otthonfelújítási programot (VOP): pályázhatnak a felújítási költségek maximum 50 százalékát kitevő, legfeljebb 3 millió forint vissza nem térítendő támogatásra, valamint kedvezményes hitelt is kaphatnak, akik megfelelnek a feltételeknek.

Március 26-tól indul a Vidéki otthonfelújítási program a nyugdíjasoknak – jelentette be Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója a Facebook-oldalán. A lehetőség csak az 5 ezer fő alatti településeken élő nyugdíjasoknak nyílt most meg.

A VOP-ban legfeljebb 3 millió forint vissza nem térítendő támogatásra lehet pályázni a felújítási költségek maximum 50 százalékáig. A munkák előfinanszírozására 6 millió forintos kedvezményes hitelkonstrukció is elérhető, amely mostantól fix kamatozású.

A támogatást igénybe lehet venni a többi között szigetelésre, nyílászáró-cserére, a fűtési rendszer átalakítására, korszerűsítésére, belső felújításra, kerítés építésére, kerti burkolásra, vagy a kár a melléképületek renoválására is.

A VOP általános feltételei közül a nyugdíjasoknak nem kell teljesíteniük az igényléshez az alábbiakat:

  • nem kell gyermeket nevelniük,
  • nem szükséges legalább 1 éves, folyamatos TB-jogviszonnyal rendelkezniük.

Ami azonban nekik is teljesíteniük kell:

  • Legalább 50%-os tulajdoni hányaddal kell rendelkeznie az igénylőnek, igénylőknek az ingatlanban. (A Bankmonitor értelmezése alapján itt az igénylők gyermekeinek tulajdoni hányada is számít a nyugdíjasok esetében is.)
  • Az igénylő(k)nek az adott ingatlanban lakóhellyel kell rendelkeznie.
  • Az igénylő(k)nek nem lehet 5 ezer forintot meghaladó adótartozása, köztartozása.
  • Az igénylő(k)nek vállalják, hogy 5 évig az adott ingatlanban fognak életvitelszerűen lakni.
  • Csak 5 ezer főnél kevesebb lakosú, preferált kistelepülésen fekvő ingatlanra kérhető a támogatás.
  • Kizárólag Magyarország területén lévő lakás, lakóház fő rendeltetésű ingatlan felújítására kérhető támogatás. (Tanya, vagy birtokközpont jogi jelleggel nyilvántartott ingatlan lakáscélú épületei is megfelelnek a feltételnek.)

A támogatást 2025. március 26-tól 2026. június 30-ig lehet igényelni, személyesen a Magyar Államkincstárnál, postán, vagy elektronikus úton a www.allamkincstar.gov.hu oldalon.

Az NGM parlamenti államtitkára szerint a Vidéki otthonfelújítási program bővítése csaknem 600 ezer idős embernek teremt lehetőséget arra, hogy felújítsa vagy megszépítse otthonát. Kérdés ázóban, hogy valójában hány nyugdíjas tus majd élni a lehetőséggel. Van ugyanis néhány buktató.

Korábbi cikkében a Bankmonitor arra hívta fel a figyelmet, hogy akadhatnak problémák a nyugdíjasok számára az esetleges hitelfelvétel kapcsán:

Életkor

Az otthonfelújítási támogatott hitelnél – egyébként a többi piaci kamatozású hitelhez hasonlóan – a bankok életkorra vonatkozó egyedi feltételeket is támasztanak az igénylőkkel szemben.

Ezen előírások között szerepelni szokott maximális életkor, melyet nem léphet át az igénylő a kölcsön lejáratakor. Ez eltérő az egyes bankoknál, de jellemzően 70, 75 éves kor lehet. Vagyis a maximális 10 éves futamidő esetén az igénylő a kölcsön felvételekor nem lehet idősebb 60/65 évesnél. (Így teljesülhet a lejáratra vonatkozó életkori elvárás.) Márpedig az öregségi nyugdíj a jelenleg érvényes főszabály alapján 65 éves kortól jár.

Ez egyben azt is jelenti, hogy ezen idősek nem tudják jó eséllyel felvenni a kölcsönt a maximális, 10 éves futamidőre. A rövidebb futamidő miatt pedig természetesen a törlesztőrészlet is megemelkedhet.

Ebben a helyzetben az egyik megoldás lehet fiatalabb adóstárs bevonása, így a bank hosszabb futamidőre is folyósíthatja a hitelt.

Másik megoldás az, ha az idősebb adós a kölcsön teljes futamidejére köt egy halál esetére szóló hitelfedezeti biztosítást. Ez arra szól, hogy ha valami tragédia történne, akkor a banknak a fennálló tartozást a biztosító megfizeti. ilyenkor a futamidő addig tarthat, amíg a biztosító hajlandó biztosítást kötni az adott személyre, ám idősebb korban egyes biztosítók már nem kötnek ilyen biztosítást, illetve ezek díja már igen magas lehet.

Nyugdíj-jövedelem nagysága

A bankok ugyan szívesen nyújtanak hitelt a nyugdíjhoz hasonló, biztos bevételt jelentő jövedelemmel rendelkezőknek. de a nyugdíj nagyságával már lehet probléma.

Az MNB elvárásai alapján, ha egy támogatott kölcsön legalább 5 éves futamidejű, akkor az változó kamatozású hitelnek minősül. A kamatok pedig gyakran változhatnak. Ilyen helyzetben pedig a havi törlesztőrészletnek legalább a négyszeresével megegyező fizetéssel vehető fel a kölcsön. A maximális 6 millió forintra, 10 éves futamidő mellett havi 62 647 forintot kell fizetni. Ennek a négyszerese 250 587 forint.

Márpedig a KSH adatai alapján az öregségi átlagnyugdíj 234 ezer forint körül volt 2024. decemberében. Ez a bevétel pedig a fenti számítás alapján nem elégséges a maximális kölcsön felvételére.

Az 5 évnél rövidebb futamidejű hitelekre más jövedelem-terhelési szabály (JTM) lenne érvényes, de jelenleg egy bank sem kínálja a kérdéses kölcsönt 5 évnél rövidebb futamidő mellett.

Kérdés, hogy a VOP keretében a nyugdíjasok számára igényelhető támogatott hitel esetében kialakít-e a jogalkotó olyan keretrendszert, ami a fenti problémákat áthidalhatja. Ellenkező esetben várhatóan igen kevesen tudnak majd élni a lehetőséggel.

Forrás: economx, Bankmonitor

Vidéki otthonfelújítási program: igylakunk.hu/Lakástámogatások/Vidéki othonfelújítási program