Budapest lakásokat és parkot építene Rákosrendezőn

Miután a kormány bejelentette, hogy a főváros az elővásárlási joggal élve megveheti a Rákosrendező területét, a főváros képviselői szakmaii konferencián mutatták be, milyen fejlesztésii elképzeléseik vannak a rozsdaterületen, amelynek a Budapest Parkváros nevet adták.

A főpolgármester már korábban bemutatta a terveket arról, mit építenének Rákosrendező területén.  A 85 hektáros, barnamezős területre 20-25 ezer embert befogadó 8-10 ezer lakást, irodaházakat, hatalmas, legalább 25 hektáros parkot és egy, a Rákos-patakból duzzasztott tavat létesítenének. A terület középen elhelyezkedő park köré épülnének fel a lakó és irodaházak. Az építendő lakások nem luxuslakások lennének, hanem az átlagemberek számára is elérhető, megfizethető otthonok. A tervek számolnak a területen most is meglévő BVSC Sportteleppel és a Vasúttörténeti Parkkal is.

Fontos szempont a 15 perces város megvalósítása, azaz a legfontosabb szolgáltatások és funkciók negyedórán belüli elérésének biztosítása.

A főváros koncepciója szerint a területen magasház csak akkor lenne építhető, ha látványvizsgálat igazolja, hogy a tervezett épület látványa nem veszélyezteti Budapest városképének harmóniáját, valamint nem zavarja más kiemelt épületek, mint például a Parlament és a Bazilika látványát.

Először jön a mesterterv

 A fejlesztés a Budapest közepén húzódó barna gyűrű zöldítésnek első eleme lenne. „A barnamezős területek gyűrűként veszik körbe a belvárost, fejlesztésük a legfontosabb feladat lesz a következő évtizedekben” – mondta Karácsony Gergely. Hangsúlyozta, hogy csak olyan beruházás valósulhat meg, amely a fővárosiak érdekeit szolgálja, enyhíti a lakhatási válságot, közparkokat, jobb tömegközlekedést jelent. Célként fogalmazta meg a fővárosi népességfogyás megállítását, sőt azt is, hogy Budapest ismét kétmilliós város legyen. Ehhez lakóövezetekké kell alakítani a rozsdaövezeteket.

A másfél millió négyzetméter beépítése óriási lehetőség a város számára, de ehhez szükség van magántőkére is. Ugyanakkor az a cél, hogy a beruházók keressék a budapestiek kegyeit, és ne fordítva – emelte ki. Karácsony Gergely szerint fontos, hogy a telek köztulajdon maradjon, a beruházóké csak az épületek maradjanak, akiktől földhasználati díjat kérnénk. Az így befolyó pénzből az önkormányzat biztosíthatna megfizethető lakásokat.

Elmondta azt is, hogy először is féléven belül megállapodást kell kötni az állammal és a MÁV-val, ezzel párhuzamosan el kell készíteni a mestertervet. Ennek alapján lehet meghirdetni az ingatlanfejlesztés pontos menetrendjét és elkezdeni a terület megtisztítását.

Ezek után lehet kiírni a nemzetközi pályázatot, majd elindulhat a kivitelezés. Ez a projekt önkormányzati és kormányzati ciklusokon átívelő fejlesztés, hiszen számításaik szerint az első beköltözés nyolc év múlva lehetséges, míg a teljes befejezés huszonöt év.

Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője elmondta, hogy megvizsgálták a terület szennyezettségét, és kiderült, hogy nem akkora a baj, mint az óbudai gázgyár területén, mert itt nem vegyi üzem volt korábban, de a talaj gázolajjal van átitatva a talaj, valamint a korábbi bombázások miatt lőszermentesítésre is szükség lesz.

Forrás: Telex, Portfolio, vg.hu, Szabad Európa