Sürgősen költöznél? Nyomtass házat magadnak!

A Dél-Kaliforniai Egyetemen tesztelik azt a 3D-s betonprintert, amely 24 óra alatt rétegenként kinyomtat egy több mint 200 mégyzetméteres házat.

Behrokh Khoshnevis professzor óriásrobotot fejlesztett, amely állványzatra szerelt fúvókával váltja ki az építőmunkásokat, ez spricceli ki a betont és építi fel sebesen a házat egy számítógépes minta alapján. A Contour Crafting néven ismert technológia forradalmasíthatja az építőipart.

Elérhető otthon?

A Contour Crafting lenyomhatja a lakásépítés árát, hátrányos helyzetű emberek millióinak adva esélyt a jobb lakhatásra. Használhatnák katasztrófa-sújtotta területeken szükséglakások vagy átmeneti szállások építésére. Színvonalas otthonhoz segíthetnének vele rossz körülmények között élő családoknak. Megoldást jelenhet a hagyományos építés olyan problémáira mint a lassúság, munkaerő-igényesség és az alacsony hatékonyság – mondja Khoshnevis professzor. Ma már minden gyártást automatizálnak, így készül a cipő, a ruha, az autó, a bútorok – az egyetlen, amit még kézel építenek: az épületek.

Hogyan működik a Contour Crafting?

A Contour Crafting rendszer tulajdonképpen egy robot, amely a hagyományos kéziszerszámok automatizált változata. Egy háromdimenziós tárgyakat építő gépesített állványzat. A fúvóka rétegenként spricceli ki a betont először üreges falakat hozva létre, utána ezeket tölti fel további betonnal. Az ajtókat és az ablakokat már emberi kezek illesztik a helyükre.

Az épületeket számítógépen tervezik, és számítógép építi meg őket. A tervezők abban reménykednek, hogy egész házsorokat húzhatnak fel a szokásos ár és idő töredékéért, a korábbinál biztonságosabban és soha nem látott rugalmas tervezéssel.  A Contour Crafting a tradicionális építésnél sokkal erősebb szerkezetet hoz létre. Így ezzel a megoldással akár nagy irodaházakat, sőt toronyházakat is építhetnének.

Ezzen az animáción látható a házépítés folyamata.

Mind egyformák lesznek?

A tervező szerint ellenkezőleg: akár minden ház más lehet, hiszen csak a számítógépes programon kell változtatni hozzá. A falak görbülhetnek is, és egészen egzotikus építészeti megoldásokat is alkalmazhatnak többletköltség nélkül.

Munka nélkül maradnak a kőművesek?

Az építőipar eddig elkerülte az automatizálást és a mai napig világszerte biztos munkahelyeket jelent milliók számára. Nemzetközi Munkaügyi Szervezet szerint 110 millióan dolgoznak ebben a szektorban a világon.

A Contour Crafting rengeteg ember munkáját teheti feleslegessé, s ez felveti a kérdést: nem ártana-e többet a világnak, mint amennyi hasznot hozna. Khoshnevis professzor ugyan azt mondja, hogy új munkahelyeket is teremtene az új technológia, de ő is elismeri, hogy a mezőgazdasághoz és a bányászathoz hasonlóan az építőiparban is drasztikusan csökkenne miatta a foglalkoztatottság.

Lesz-e belőle valami?

Kilép-e vajon a Contour Crafting robot a laboratóriumból? Khoshnevis azt vallja, hogy „ha meg tud építeni egy falat, egy házat is képes felépíteni”. Ugyanakkor annak ellenére, hogy a Contour Crafting technológiát a 2006-ban a National Inventors Hall of Fame és a History Channel’s Modern Marvels program a 25 legjobb találmány közé választotta, azóta is csak tesztüzzemmódban működik.

 Forrás: innovation.uk.msn.com