Óriási különbség van a legtöbb és a legkevesebb lakást építő megyék adatai között. A legtöbb lakást Budapesten (2777db) a legkevesebbet Nógrád megyében (24db) építették 2016-ban. A kiadott új építési engedélyek számában Somogy és Veszprém megyében volt a legnagyobb, több mint 4,5 szeres növekedés a KSH Fókuszban a megyék című legfriissebb kiadványa szerint.
2016-ban – az előző évi csökkenést követően – ismét nőtt a lakásépítések száma, az ország egészében 31%-kal több új lakás épült, mint egy évvel korábban.
Minden településtípusban élénkült a lakásépítés, a megyei jogú városokban (49%) és a fővárosban (44%) az átlagnál nagyobb mértékben.
Az országos átlagnál több lakás épült Győr-Moson-Sopron, Pest, Vas és Csongrád megyében, valamint Budapesten. Nógrád, Borsod-Abaúj-Zemplén, Békés, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Baranya, Komárom és Bács-Kiskun megyében az álag felénél is kevesebb új lakás készült el 2016-ban.
A megyék többségében emelkedett az épített lakások száma, leginkább Fejérben, ahol 2-szer annyi lakás kapott használatbavételi engedélyt, mint az előző évben. Ugyanakkor Nógrád, Baranya, Békés, Somogy és Jász-Nagykun-Szolnok megyékben folytatódott a lakásépítések mérséklődése (17–32%-kal).
Országosan tízezer lakosra 10,2 új építésű lakás jutott. A mutató értéke továbbra is Győr-Moson-Sopron megyében volt a legmagasabb, az átlag közel 3,3-szerese. A sort változatlanul Nógrád megye zárta.
2016-ban az építésügyi szakhatóságok összességében 31.559 egyszerű bejelentésről szereztek tudomást, illetve új lakás építésére adtak ki engedélyt, ami 2,5-szer több mint 2015-ben. Az ország valamennyi megyéjében bővült a bejelentett lakásépítések és a kiadott építési engedélyek száma, legjelentősebben, 4,6-szeresére Somogy megyében.
A fővárosban 2016-ban folytatódott a lakásépítési tevékenység élénkülése, 2.777 új lakás épült, 44%-kal több mint egy évvel korábban.
Budapesten továbbra is a vállalkozások megbízásából, értékesítésre szánt, többszintes többlakásos építkezések szerepe a meghatározó. Az építtetői körön belül a vállalkozások aránya emelkedett leginkább, és az egyéb építtetők közül az önkormányzatok szerepvállalása is nőtt, a magánszemélyeké viszont csökkent.
2016-ban a fővárosban átadott új lakások közül az egy- és a kétszobás lakások hányada magasabb, a három, a négy és több szobával épülteké alacsonyabb volt, mint az előző évben – a többszintes, többlakásos építkezések fellendülése következtében.
A használatba vett lakások átlagosan 76m² alapterületűek voltak, 8m²-rel kisebbek, mint a bázisidőszakban.
Az építésügyi szakhatóságok 2016-ban 9.364 egyszerű bejelentésről értesültek, illetve új lakás építésére adtak engedélyt, közel 3-szor többre, mint 2015-ben.