A Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ) által életre hívott Nagyapám Háza nevű kezdeményezés a hagyományos népi építészeti technikák és építőanyagok megismertetését tűzte ki célul, olyan táborokkal, ahol az érdeklődők nem pusztán elméleti tudást szerezhetnek, de helyben alkalmazhatják mindazt, amit a szakmai vezető pár perccel korábban elmagyarázott nekik.
– Ma már kevesen ismerik egy jellegzetes parasztház felépítésének módozatait, pedig nagyapáink idejében még a mindennapok során használt ismeretanyag részét képezték. Ezeket a fortélyokat szeretnénk átadni az érdeklődőknek – mondja Krizsán András, a MÉSZ elnöke. – Ez nem puszta nosztalgiázás vagy romantikus múltba révedés a részünkről: szeretnénk ismét élővé tenni nagyapáink örökségét. Nagyapáink házából így akár unokáink háza is lehet.
Egy-egy Nagyapám Háza táborban tehát olyan praktikákat lehet elsajátítani, mint a vályogvetés, zsúpkészítés, a vesszőkből álló paticsfal megfonása és sarazása vagy éppen a Balaton-felvidéki népi építészet egyik különlegességének számító vakolathímzés, azaz díszítőelemek kialakítása a vakolatból.
A MÉSZ aszerint szervezi a táborokat, hogy a pályázók által munkadarabként és gyakorlóeszközként felajánlott épületeken milyen feladatok várnak elvégzésre. A bevezetőben említett présház Kistótfalu – e Pécstől harmincöt kilométerre eső, alig háromszáz fős település – külterületén áll, és a Hétágfa Egyesület birtokában van. A jelentkezők a födém- és faljavítás, valamint a tapasztás fogásait ismerhették meg rajta, általa.
Forrás: Magyar Nemzet