A bérlakásépítés volt az egyik témája az építésügyünk aktuális kérdéseit feszegető kerekasztal-beszélgetésnek november 29-én a Kévés Stúdió Galériában.
A Kévés György Kossuth- és Ybl-díjas építész vezette beszélgetésben Dr. Maráczi Zsolt, a Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület (TLE) ügyvezető elnöke megismételte azokat a tragikus adatokat, amelyek szerint 2013-ban hozzávetőleg mindössze 6700 lakás fog épülni Magyarországon. Az évi 6.700 lakásépítés azt jelenti, hogy a hazai lakásállomány (4,39 millió) megújulási üteme 650 év! A 100 éves megújulási ütemhez évi 43.000 lakást kellene építeni.
A TLE olyan javaslatokat fogalmazott meg a lakásépítések, lakásfelújítások érdemi élénkítésére, amelyek nem igényelnek hazai költségvetési pénzeket. Ennek fő elemei – az uniós források felhasználása – az Európai Beruházási Bank és a Magyar Nemzeti Bank alacsony kamatozású, forint alapú, hosszú távra szóló hitelei, – az energiahatékony, legális lakásépítések áfa-tartalmának visszajuttatása a családoknak egy átalakított SZOCPOL-támogatás keretében – legyen egy gazdája a lakásügynek egy, a lakásépítésekkel, lakásfelújításokkal foglalkozó központi hivatal vagy kormánybiztos személyében, így koordinálható, megvalósítható lenne egy kiszámítható kormányzati lakásfejlesztési politika.
Borsi László, Lakásvásár Média Csoport elnöke is megerősítette, hogy talán soha ilyen mélyponton és rossz helyzetben nem volt még az építőipar, az építésügy és benne a lakásépítés, a lakásügy Magyarországon, mint az utóbbi években. Kiemelte, hogy azért is lenne fontos az évi 40 ezer körüli új lakás, mert csaknem félmillióra tehető azon lakások száma, amelyekben nem lenne szabad lakni és mégis élnek benne emberek.
Borsi László szerint Magyarországon nem mennyiségi, sokkal inkább minőségi és strukturális lakásprobléma van. Sehol Európában nem olyan alacsony a bérlakások aránya, mint nálunk: 8-9 %. A fejlettebb országokban 30-40 %, de a közép-kelet európai régióban is magasabb az arány. A szociális bérlakások hiányának megoldására Bérlakás Befektetési Alap létrehozását javasolja, amely építene és vissza is vásárolna lakásokat. Itt megoldható lenne a kívánatos és a mindenkori élethelyzetekhez igazodó mobilitás is, miszerint átjárást lehetne megvalósítani a tulajdon, a piaci, illetve a szociális bérlakások között a mindenkori jövedelmi viszonyoknak megfelelően. Az emberek akár maradhatnának a lakásukban, csak a tulajdonviszony változna.
A beszélgetésről készült részletesebb beszámolót itt olvashatják: Bérlakásépítés_20131129_kerekasztal