Harmadik alkalommal adták át a kimagasló építőipari szakmunkát elismerő Mesterek Mestere 2017. Díjat. A címet megosztva Deák Sándornak és Szabó Józsefnek ítélte a szakmai zsűri.
A díjátadóra Budapesten, a III. Országos Építőipari Szakember Találkozón került sor a hétvégén. A szakemberek különleges kivitelezési technikájukkal és kreatív megoldásaikkal érdemelték ki az elismerést. Szabó József referenciái között szerepel például a Rudas wellness részlege. Deák Sándor többek között a Duna Aréna, valamint a Rudas-fürdő mozaikburkolásán dolgozott. A közönségszavazást a budapesti Katona Attila nyerte.
Deák Sándor, illetve Szabó József egy-egy munkája
„Megindító volt látni, ahogyan a szakemberek a könnyeikkel küszködve vették át a díjat. Óriási szükség van az építő munka elismerésére. A társadalom megbecsülése nélkül nem fogják a fiatalok az építőipart választani. Márpedig a szakemberhiány megoldásában ez létkérdés. Ezért alapítottuk a díjat” – mondta Markovich Béla a díjat alapító Mapei Kft. ügyvezetője.
Húszezer „be se tanított” munkás
„A munkaerőhiány nagyon feszítő probléma lett, viszont a szakmának nem érdeke, hogy alacsonyan képzett munkaerő végezze a munkát” – mondta köszöntőjében Bruckner László a Nemzetgazdasági Minisztérium Szak- és Felnőttképzési Szabályozási Főosztály főosztályvezetője.
A politikus kifejtette, hogy közös a felelősség, azonban a gazdasági szektor felelőssége egyre nagyobb. A Kormány partner a képzések támogatásában, szeretné elérni, hogy a szereplők összeálljanak és hozzanak létre építőipari ágazati képző központokat, mint Nyugat-Európaban.
Koji László az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke elmondta, hogy az iskolarendszerből a következő húsz évben sem fog kijönni annyi és olyan felkészültségű szakember, akire az építőiparnak szüksége van. Ezért borzasztóan fontos, hogy az ágazat magának próbálja kiképezni a hiányzó szakembereket. Ezt szolgálja a Kormány új képzési programja, melyre építőipari vállalkozások is pályázhatnak szervezeti nagyságtól függetlenül.
Hozzátette, hogy 2013-hoz képest most 35 ezer fővel több foglalkoztatott van a szakmában, melyből húszezer „be se tanított” munkás. Nagy kihívás élőmunka mellett betanítani ezeket a munkavállalókat. Ezt szolgálja ez a program.
A díjról
A Mapei által 2015-ben alapított díj célja, hogy elismerje a kiemelkedő színvonalú munkát nyújtó építőipari szakemberek munkáját és javítsa társadalmi elfogadottságát. Az évente kiosztásra kerülő díjra minden, munkáját mesteri szinten folytató, ma is aktív kőműves és burkoló szakember pályázhatott.
Forrás: Mapei Kft. / Hírnévügynökség