A CONSTRUMÁN LÁTTUK
Egy régi boltozási technikáról van szó, aminek lényege, hogy a boltozatot alkotó elemeket, téglákat összekötő habarcs kohéziós szilárdságát, vagyis összetartó erejét is kihasználják a szerkezet megépítésekor. Óriási terhelést bír el! Készülhet így födém, lépcsőív, korlát, sőt híd is.
Bár a szerkezet elterjedt elnevezése katalán boltozat, ez az építési mód az egész mediterráneumban ismert volt. A legrégibb ismert hasonló szerkezet 1382-ből származik, de a ma így nevezett építésmód először Valenciában jelent meg a XIX. században, később Itália déli részén is kedveltté vált. A XX. századra egész Spanyolországban, és Amerikában, majd Dél-Amerikában is nagyon kedveltté vált. A ma ismert elnevezés először 1904-ben bukkant fel egy építészeti kongresszuson, Madridban.
Itthon nemrég a BME lelkes építészhallgatói láttak hozzá, hogy felelevenítsék ezt a módszert. Építettek egy lépcsőt, aminek fázisait a facebook-oldalukon lehet megnézni. Most a Construmán is bemutatnak egy mintaboltozatot a Hungexpo A-pavilonjában. Következő nagy tervük egy katalán boltozatos híd megépítése.
Érdemes követni a projekt sorsát és további hasonló szépséges építmények létrejöttét a facebook.com/katalanboltozat oldalon.
Íme néhány csodás példája a katalán boltozatnak:
Moncunill textilgyár belső csarnoka, Terrassa, Spanyolország
Moncunill textilgyár teteje, Terrassa, Spanyolország
Santa Naria del Mar, Barcelona, Spanyolország
Gaudí – Güell palota, Barcelona, Spanyolország