A kormány a magánépítkezőknek is biztosítja a lakásépítési áfakedvezmény lehetőségét. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter bejelentette a CSOK megemelését is új lakás építése esetén.
A kormány úgy döntött, hogy a magánépítkezők visszaigényelhessék a bemutatott számlák alapján a 27 százalék és 5 százalék közötti áfatartalmat 5 millió forintig a következő négy évben. A nemzetgazdasági miniszter tegnap az MTI kérdésére azt sem zárta ki, hogy hosszabb távon a felújításokat, korszerűsítéseket is támogassák.
A családok otthonteremtési kedvezményét (CSOK) új ingatlan építése esetén
– 2 gyermek vállalása esetén 2,6 millió forintra emelik,
– 3 gyermek (10 éven belüli) vállalása esetén 10 millió forintra emelik, amely mellé igénybe vehető lesz 10 millió forint hitel, 25 évre, ehhez a kormány garantálja a max. 3% kamatot.
Új lakás építése esetén eltörölték a négyzetméter-korlátokat – egy gyermek esetében is.
Az új támogatási összegeket azok is igényelhetik, akik már a korábbi szabályok szerint felvették a CSOK-támogatást. Ők az új és a régi támogatási mérték különbözetét kaphatják meg.
A CSOK-támogatás mellett, természetesen, az áfakedvezmény is igénybe vehető.
TLE-vélemény
Nagyon fontos döntésnek tartjuk, hogy a magánépítkezők is megkapják az áfakedvezményt, hiszen az építkezések a természetes személyek által épített lakások aránya 59% (KSH, 2014). Így a családi házak építése is kifehéredhet, s az építések várható emelkedésével a lakásállomány ezen része is jelentősen megújulhat.
Szintén nagy lökést adhat a magánerős építkezéseknek a CSOK megemelése, valamint a mellé biztosított olcsó hitel, amit a TLE már többször szorgalmazott. A nem titkoltan demográfiai intézkedést az összes legális, energiahatékony családi építkezésre kiterjeszthetőnek tartjuk.
Ugyancsak lényeges volna a felújítások és korszerűsítések áfájának csökkentése is, hiszen itt is jelentős magánberuházások valósulhatnának meg (a magyar lakásállomány mintegy 70 %-a felújításra szorul), ráadásul számla ellenében.
Korábban Varga Mihály példaként elmondta, egy 20 milliós ház építésénél a 27 százalékos áfa 5 millió 400 ezer forintot tesz ki, míg 5 százalékos kulccsal a forgalmiadó-költség csak 1 millió forint. A 4 millió 400 ezer forintos áfakülönbözetet az építő magánszemély visszaigényelhetné, ezt támogatásként visszakaphatná.
Bár a technikáról még végleges döntés nem született Varga Mihály azt tartaná a legkényelmesebb megoldásnak, ha a számlákat a bankokban nyújthatnák be a kedvezményezettek, és a kincstár a banknál vezetett számlára utalná a támogatást. Megjegyezte, hogy számításba jöhet még az adóhivatal és a kincstár is, a kormány is arra törekszik, hogy a legegyszerűbb megoldást biztosítsa.
Mivel a kedvezmény csak az új építésű ingatlanokra vonatkozik, a bevételek alakulása – az áfa kiesése, más oldalról viszont, a bővülő fogyasztásnak köszönhetően több áfabevétel, magasabb foglalkoztatottságnak köszönhető növekvő adó- és járulékbevétel – jól megtervezhető lesz. „Mi úgy számolunk, ha az évi 8000-9000 épített ingatlanszámtól el tudunk mozdulni, ha ez megmozdítja a lakásépítési piacot, akkor ennek a szaldója költségvetési szempontból nulla lehet” – jegyezte meg.
A felújítások lehetséges áfakedvezményét firtató kérdésre a nemzetgazdasági miniszter azt válaszolta, hogy vizsgálják ennek hosszú távú lehetőségét is, hiszen szükség van a felújításokra, korszerűsítésekre tekintettel a hazai lakásállomány nagyságára minőségére, de most „egyszerre csak egy lépést lehet megtenni”.
Lázár János a kormányülés utáni sajtótájékoztatóján azt is bejelentette: a kormány megbízást kapott arra, hogy januárra meghatározza azt a négyzetmétert, amelyen alul a társasházépítések esetében nem kell építési engedélyt kérni, csak bejelentési kötelezettség lesz és hatósági ellenőrzés.
Forrás: TLE, MTI