Áfakedvezmény kellene a lakásfelújításokra is

Nők Lapja

Az áfa 30 százalékának visszaigényelhetőségét javasolja az engedély- vagy bejelentésköteles ingatlanok felújításánál az ÉVOSZ, erőteljesen lobbizva a kormánynál az energetikai felújítási programok beindításáért – írja a Világgazdaság.

Hárommillió forintot, de legfeljebb az áfa értékének 30 százalékát visszaigényelhetővé tenné a felújítások számlájából az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ), amelynek elnöksége ma egyhangúan fogadta el a kormánynak címzett, számos javaslatot tartalmazó megoldáscsomagot.

A lakásépítés felpörgött a kormányzati támogató intézkedések – t többi között az új építésű lakóingatlanok 5 százalékos kedvezményes általános forgalmi adója – hatására, de tovább kell lépni és 8-10 éves időtávon kiszámítható és elegendő forrást kellene a kormánynak az intézkedések mellé tennie a javaslatsor szerint.

A lakáspolitikai programoknak – teszik hozzá – az első új és használt lakás megszerzésére és a meglévők energiatakarékossági és hőszigetelési problémáinak megoldására kell irányulniuk.

A Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület ugyancsak régóta szorgalmazza a lakásfelújításokat érintő áfakedvezmény bevezetését. Véleményünk szerint a lakásállomány minőségi megújításához a felújítások – és nem csupán az energetikai felújítások – is elengedhetetlenek. A lakásépítésekhez hasonlóan a felújítások is nagy lendületet kapnának, amennyiben ezekre is visszaigényelhető lenne az áfa. Ez szintén hozzájárulna az építőipar felfutásához, az ágazat kifehérítéséhez.

Jelenleg 150 ezer lakóingatlant újítanak fel évente, miközben 400 ezernek kellene minden évben teljes körűen megújulnia, ehhez viszont nagy léptékű tervekre, városrész-rehabilitációs programok beindítására van szükség, ahol a meglévő lakások korszerűsítése és az újak megépítése együtt szerepel a városrész további energiafogyasztó létesítményeinek, energiahálózatainak a felújításával.

Az építési vállalkozók szorgalmazzák, hogy 2018-2020-as időszakra minél előbb fogadjon el a kormány „kitekintő költségvetést”, ami a vállalkozások számára kiszámíthatóvá és tervezhetővé tenné az adó-, és járulékfizetési terheket, és előre tudhatóvá az egyéb szabályozási terveket.

 Forrás:Világgazdaság