Abszolút környezetbarát: baktériumokból növesztett tégla

Egyedülálló biotechnológiai újdonságot mutatott be bioMason start-up cég: baktériumokból és a természetben bőségesen megtalálható anyagokból készítenek téglát.

A négy hagyományos építési anyag – beton, üveg, acél és fa – használata jelentős energia-befektetéssel járt, ráadásul korlátozott mennyiségben rendelkezésre álló természeti erőforrásokat emészt fel. A mikroorganizmusokkal növesztett tégla lényege ezzel szemben a korallok anyagához hasonló, biológiai kötőanyag, amelynek alkalmazása teljesen környezetbarát.

A bioMason szerint 2008-ban például 2,8 milliárd tonna volt a világ építőiparának cementtermelése, amelynek előállítása ugyanilyen mértékű széndioxid-kibocsátással párosult. A rendkívül energiaigényes folyamatok – a nyersanyagbányászattól a szállításon át az égetőkemencék fűtőanyag-felhasználásáig – mint hozzájárulnak ahhoz, hogy a világ teljes széndioxid-kibocsátásának 40 százalékáért az építőipar a felelős.

A baktériumtégla öntőanyagának előállításához mindössze öt nap elég. A szükséges alapanyag olcsó, a természetben nagy mennyiségben rendelkezésre áll és felesleges melléktermékekből kinyerhető. Nem kell hozzá kemence,  a folyamat normál hőmérsékleten végbemegy. A szükséges víz zárt rendszerben kering, és újra felhasználható a gyártási folyamatban.

További információk: bioMason biobrick.

Forrás: Archdaily