A lakásárak emelkedését jelzi előre az Otthon Centrum. Különösen a legkedveltebb városokban és kerületekben, főleg a társasházi, illetve az új építésű lakások esetében. Az Ingatlan.com legfrissebb elemzéséből pedig az derül ki, hogy a budapesti albérletpiacon véget ért a bérleti díjak elmúlt két évben látott jelentős emelkedése.
A kedvező feltételeknek köszönhetően egyre nagyobb a lakásépítési kedv: Az Otthon Centrum becslése szerint 2016 végéig összesxen mintegy 25 ezer építési engedélyt adtak ki és az épített lakások száma elérte a 10-12 ezret.
Várakozásaik szerint 2017-ben lakást elsősorban Budapesten, a fővárosi agglomerációban, a vidéki régióközpontok és megyei jogú városokban és környező településeken, valamit a Balaton partján keresnek majd a vásárlók. A vállalkozások által épített új lakásokat elsősorban Budapest néhány kerületében (II. III. VI. VII. VIII. IX. XI. XIII. XIV.) és a megyeszékhelyeken adják át nagyobb számban az év folyamán, míg az egyéni építtetők a főváros környékén és a vidéki városok közeli településeken építkeznek majd leginkább. 2017-re az épülő új lakások száma elérheti a 14-16 ezret.
Mintegy félezer új lakásprojekt
A cég felmérése szerint Budapesten 338 projektben, közel 21 ezer lakás jelent meg online hirdető felületeken, ezek az elkövetkező néhány éven belül fognak felépülni. A legtöbb beruházás továbbra is a XIII. és XI. kerületben található. A pesti belvárosban elsősorban tetőtér beépítések és a még megmaradt foghíj telkek beépítése zajlik. A legmagasabb fajlagos árak néhány luxuslakás projektekre jellemzőek.
Vidéki régióközpontjainkban és a megyei jogú városokban 163 projekt jelent meg online hirdetőfelületeken, amelyek az elkövetkező néhány éven belül fognak felépülni. A legtöbb Debrecenben és Győrben, itt zajlik a vidéki vállalkozói lakásberuházások közel harmada, a hat régióközpontban, valamint Sopronban található a beruházások közel három-negyede. A maradék tizenhat megyei jogú városban összesen 45 társasházi projekt jelent meg. A legtöbb lakás Debrecenben épül (1100 darab), míg Győrben és Sopronban 550-550 új építésű lakást hirdetnek.
Az árak 200-500 ezer forint között alakulnak négyzetméterenként; a drágább városok közé tartozik Debrecen, Győr, Sopron, míg a legkedvezőbb árfekvésű lakásokat Nagykanizsán és Tatabányán hirdették.
Tovább drágulnak idén a lakások
Idén várhatóan csökken a lakásár növekedés dinamikája. A legnépszerűbb kerületekben és városokban elsősorban a társasházi (tégla és panel) lakások tekintetében várható további 5-10 százalékos áremelkedés. Az új építésű lakásoknál pedig elsősorban az alacsonyabb árfekvésű külső kerületekben várható hasonló mértékű drágulás.
Merre tartanak az albérletárak?
A budapesti albérletpiacon véget ért a bérleti díjak elmúlt két évben látott jelentős emelkedése – derül ki az Ingatlan.com legfrissebb elemzéséből. A fővárosban átlagosan 130 ezer forint volt a havi bérleti díj január közepén, ami megegyezik a tavaly januári árszinttel, az albérletpiacon főszezonnak számító tavaly augusztusi átlaghoz képest pedig 7 százalékos csökkenésnek felel meg.
Az elemzés szerint a munkavállalóknak adható adómentes lakbértámogatás hosszú távon is befolyásolhatja a bérleti piacot: a juttatást kapók lakhatási költsége havi 50 ezer forinttal is csökkenhet, a lakbértámogatás széles körű elterjedése pedig fehérítheti a piacot. Ennek következtében az albérletárak akár emelkedhetnének is, de erre utaló jelek még nincsenek.
Az árak megtorpanását a kereslet és a kínálat egyensúlyba kerülése okozza az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint: a befektetők által megvett lakások (amelyek az utóbbi időben már a tranzakciót 30 százalékát jelentették) jelentős részben visszakerültek az albérletpiacra. Tavaly januárhoz képest több mint 40 százalékkal nőtt a kiadásra meghirdetett ingatlanok száma, ez játszotta a főszerepet az árak alakulásában.
A legdrágább budapesti kerületek közül többen is csökkentek az árak az augusztusi csúcshoz, illetve az egy évvel ezelőtti értékhez képest. Az V. kerületben 6 százalékkal olcsóbban lehet most lakást kivenni, mint tavaly januárban, a XIII. kerületben pedig 7 százalékkal.
Olyan kerület is van, ahol nőttek a bérleti díjak: a VI. kerületben tavaly januárhoz képest 11 százalékkal 155 ezer forintra, a XI. kerületben pedig 12 százalékkal 140 ezer forintra emelkedtek. Az elemzés szerint a legolcsóbb kerületek a XVII., a XIX., és a XXI., ezekben nem éri el a 100 ezer forintot az átlagár.
Az egyetemi városokban vegyes a kép. Debrecen a tavaly januári árszinten stagnál, míg Pécs és Szeged 10 százalék körül növekedett albérletárban, igaz, ez mindhárom esetben 80 ezer forintos átlagot jelent, tehát felzárkóztak egymáshoz a városok. Miskolc is drágult, 18 százalékkal többe kerül most lakást kivenni, mint tavaly ugyanekkor, igaz, ez még mindig csak 65 ezer forint. Győr változatlanul a vidéki városok élén van 95 ezer forinttal, de itt ez csak 5 százalékos növekedésnek felel meg.
További információk és részletek:Pénzcentrum,Index