Miért kell bérlakásokat építeni? Ez a kérdés gyakran felmerül a csaknem 90%-ban magán lakástulajdonú Magyarországon. A Habitat for Humanity, a WIENERBERGER zRt. és a Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület múlt heti konferenciáján több oldalról körbejártuk a miért és hogyan kérdéskörét.
A lakásbérlet logikus és gazdaságilag indokolt megoldás bizonyos élethelyzetekben. Amikor egy fiatal önálló otthonba költözne, családot alapítana, vagy valaki egy távoli munkalehetőség miatt költözne.
A lakhatás, a lakásfenntartás megnövekedett költségeit számos család képtelen biztosítani, számukra a szociális bérlakás-ellátás az egyetlen tisztességes lakhatást nyújtó megoldás.
Pillanatnyilag sem a drága piaci bérlakásokból, sem többségében rossz minőségű szociális bérlakásokból nincsen elég, a kettő között pedig gyakorlatilag nincsen kínálat.
Olyan bérlakásszektorra van szükség, amelyben a jelenleginél sokkal több megfizethető bérlakás elérhető, és amelyben a különböző társadalmi csoportok megtalálják a szükségleteiknek megfelelő lakást.
Azoknak a bérből, fizetésből élő fiataloknak, költöző munkavállalóknak, akik – akár étmeneti megoldásként – a bérlést választanák, ám a piaci lakbérek kifizetése anyagi lehetőségeiket meghaladó terhet jelent, olyan minőségi bérlakásokat kellene építeni, amelyek megfizethető bérleti díjat és rezsiköltséget biztosító konstrukcióban jöttek létre.
Közösségi bérlakásrendszer kell
Erre megoldás lehetne egy ún. közösségi bérlakásrendszer létrehozása támogatásokkal és olcsó hitelekkel épülő, alacsony energiafogyasztású, jó minőségű lakásokkal. A beköltözőket az önkormányzat, vagy a munkáltató lakbértámogatással tudja segíteni.
Ezzel kiszámítható és megfizethető lakhatást lehetne biztosítani a dolgozó középréteg számára. Nem utolsó sorban pedig minőségei és fenntartható bérlakásállomány jönne létre.
A hazai lakásállomány rendkívül rossz műszaki állapotú, alacsony minőségű és energiapazarló, drága épületekkel, lakásokkal. Nagy részüknek mielőbb át kell esnie felújításon és energiahatékonysági korszerűsítésen, a gazdaságosan fel nem újítható részt pedig új építésekkel pótolni kell. A bérlakásépítés komoly szerepet kaphatna a lakásállomány minőségi megújításában.
A minőségi bérlakásépítés mintát adhatna a magán építéseknek, hiszen az építtető állami, önkormányzati, vagy vállalati beruházó-üzemeltetőnek különös érdeke a későbbi fenntartási költségek alacsonya tartása. Az üzemeltetés szempontja is azt mondatják, hogy a szétszórt bérlakásállomány helyett egyben kezelhető bérházakat kell építeni.
Mégpedig oda, ahol szükség van rá (nem ott, ahol éppen üres lakások vannak, hiszen azok nem véletlenül üresedtek meg). Így a fejlődő ipari centrumokba, a sok fiatalt és munkavállalót felszívó nagyvárosokba, ahol jelenleg komoly lakás- és bérlakáshiány van.
A TLE bevezető előadásvázlata az alább letölthető dokumentumban olvasható.
2016_11_23_TLE_A_berlakasepites_lehetosege_es_jelentosege_v2.pdf