Az okos tégla tulajdonképpen ügyes: 45-50 százalékkal növeli a fal hőszigetelő képességét.
Magyarországon is a lakóépületek használják el a legtöbb energiát. Így tehát, ha az EU szándékának megfelelően csökkenteni akarjuk a lakóépületekben felhasznált energia mennyiségét, s ezzel mérsékelni az üvegház-hatású gázok kibocsátását, sokat kell tennünk lakóházaink szigeteltségének javításáért.
Több építőanyag-gyártó is kísérleteket végez ezen a terepen, hiszen rájuk ez a célkitűzés jelentős feladatókat ró. Ennek nagyon jó kísérleti terepe a családi ház. Egy jól működő családiház-modell alkalmazható lesz majd a társasházakra, egyéb épületekre is.
A kutatások nem csak azt mutatták meg, hogy milyen egy energetikailag ideális családi ház formája, hol vannak az ablakai, milyen az alaprajza, egyszintes vagy kétszintes, hanem azt is kimutatták, hogy a fűtés által termelt hő 30 százalékban a falakon keresztül távozik.
Nagyon fontos tehát a jó hőszigetelés: nyílászárók, födém, padló, minden olyan határoló szerkezet, amely a külső hideg levegővel érintkezik.
Ezért fogott az egyik ismert téglagyártó annak a kutatásába, hogyan lehet a falazóelemek hőszigetelő képességét javítani. A régi, ismert, hagyományos téglákból nagyon masszív, stabil falazatok építhetők. A mai, „okos” téglák megtartották ezeket az előnyös tulajdonságokat, ám 40-50 százalékkal is több hőt tartanak vissza.
Kapcsolódó videó
Mi az U-érték?
– Független mérőszám, az épületszerkezet (falazat, ablak stb.) hőszigetelő képességét mutatja meg.
– Minél alacsonyabb az U-érték, annál jobb a hőszigetelő képesség. (0,17 a legalacsonyabb érték.)
– Téglavásárlásnál a termékeket ár alapján csak úgy hasonlíthatjuk össze, ha az U értékeiket is összevetjük.
– A téglák U-értékük alapján energetikai osztályokba sorolhatók (C, B, A, A+, A++, A+++), ami megkönnyíti az összehasonlításukat.
– Az okos téglák U-értéke 40-50%-kal jobb, mint az ugyanolyan falvastagságban kapható, hagyományos nút-féderes tégláké.
További információ: http://okostegla.hu/