Ígylakunk-interjú – A lakáspiaci kereslet fokozódása már jól látható, de lépést tud-e vele tartani a kereslet? Meddig mehetnek el az árak? Mennyire pöröghetnek fel idén az adásvételek? Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese osztotta meg az Ígylakunkkal 2025. évi lakáspiaci várakozásait.
A Duna House előrejelzése a 2024-es trendforduló után tranzakciószámokban és árakban is erősödő ingatlanpiacot, egyre szélesedő vásárlói kört, és további 10%-kal bővülő hitelpiacot vetít előre a 2025-ös évre vonatkozóan. Az otthonteremtők körében az első lakást vásárlóké és a gyermeket vállalóké lesz a főszerep, de intenzív piaci jelenlét várható befektetői oldalról is országszerte.
Élénkülő kereslet, 10-20%-kal több adásvétel
A gyengén muzsikáló 2023-as év után valódi trendfordulót hozott 2024 az ingatlanpiacon. A javuló gazdasági helyzet, a csökkenő kamatkörnyezet és a megújuló otthonteremtési támogatások fokozták a vásárlási kedvet: kétéves csúcsra került 2024-ben az ingatlanpiaci kereslet, hozzávetőlegesen 125 ezer tranzakcióval zárta az évet az ingatlanpiac a Duna House becslése szerint, ami 18%-os növekedést jelent 2023-hoz képest. Az idén is igényelhető CSOK Plusz és az első lakásukat vásárlókat segítő 10%-os önerő lehetősége mellett a kormány által bejelentett 21 pontos Új gazdaságpolitikai akcióterv újdonságai, köztük a munkáltatói oldalról kapható, maximum 150 ezer forintos, bérleti díjra és hiteltörlesztésre is használható lakhatási támogatás, az 5%-ra csökkentett lakásáfa, az önkéntes, 5%-os kamatplafon, valamint a munkáshitel lehetősége adhat motivációt az otthonteremtéshez. Befektetői oldalról a Prémium Magyar Állampapír-kifizetésekből áramló tőke pedig akár plusz 20 ezer tranzakciót is hozhat az ingatlanpiacra 2025-ben.
Kettős fókusz: a keresleti mellett a kínálati oldal is erősödhet
Változik 2025-től a kormányzati lakáspolitika, a kereslet növelése mellett kiterjesztik a fókuszt a kínálati oldal bővítésére is. A Lakhatási Tőkeprogram gazdaságélénkítő hatása mellett gazdagítja majd a jelenlegi korlátozott újlakás-kínálatot, a befektetői érdeklődés fokozódása pedig a használt ingatlanállomány állapotára is jó hatással lehet. A vevői igények a megfizethető, de minél jobb minőségű és energetikailag is korszerű ingatlanok felé tolódtak, így nagy szükség van a használt ingatlanokat modernizáló befektetői tevékenységekre is, akár eladás, akár kiadás útján hasznosítanák a korszerűsítésen átesett ingatlanokat.
10%-os hitelpiaci növekedés
Az előzetes várakozásoknál jóval aktívabban teljesített 2024-ben a hazai hitelpiac, az 1.350 milliárdot is meghaladta a forintalapú, lakáscélú jelzáloghitelek volumene. A családok sikersztorija volt 2024, hiszen a CSOK Plusz kamattámogatott konstrukció népszerűsége a teljes volumen 25%-át fedte le, emellett a közel kétharmadára csökkent kamatszint pedig általánosságban javította a piaci hangulatot. A 2025-ös évre vonatkozóan optimisták a Credipass szakemberei, a 2024-es teljesítményhez képest további mérsékelt, 10%-os emelkedést prognosztizálnak 2025-re a hitelpiacon.
10-20%-os áremelkedés
A 2024-es év széles kínálattal indult, az év során azonban azon ingatlanok javarésze is új tulajdonosra talált, amelyek állapotuk vagy árazásuk miatt hosszabb időre a piacon ragadtak. A keresleti oldal erősítése mellett ugyan tervben vannak a kínálati oldal növekedését serkentő intézkedések is, félő, hogy a kitartó és várhatóan tovább fokozódó vevői érdeklődéssel nem tud majd lépést tartani a kínálat bővülése, így óhatatlan, hogy az árak ingatlantípustól, állapottól és lokációtól függően kisebb-nagyobb mértékben emelkedésnek induljanak majd. A Duna House szakemberei éves szinten 10-20%-os áremelkedéssel kalkulálnak 2025-ben.