Az építőiparban 5672 cég szűnt meg 2013-ban.
Ez 11 százalékkal több, mint egy évvel korábban, és 10 százalékkal több, mint amennyit az ágazat eddigi legrosszabb évének tekintett 2010-bnen töröltek. A felszámolással megszűnő cégek száma újra rekordot döntött – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató által közzétett adatokból. „2010-zel szemben most jobbnak tűnnek az ágazat perspektívái, az eltűnő cégek helyett mostanában nem alakul azonnal két másik, így a mostani megszűnési hullámot részben pozitív fejleményként is értékelhetjük” – mondja Tóth Tamás, az Opten igazgatója.
Ő így értékelte a kialakult helyzetet: „2010-zel szemben most jbbnak tűnnek az ágazat perspektívái, az eltűnő cégek helyett mostanában nem alakul azonnal két másik, így a mostani megszűnési hullámot részben pozitív fejleményként is értékelhetjük”.„Ha a cégtörlések száma mellett figyelembe vesszük a cégalapítások visszaszorulását és az ágazatot érintő jogszabályváltozásokat is, kijelenthetjük, hogy az építőipar lassú tisztulásnak indult”.
Tóth Tamás szerint a cégalapítások szigorítása, a teljesítést igazoló hatóságok felállítása és általában a cégjog keményedése nyomán jogszabályi szinten már van lehetőség a valódi tulajdonosok és cégvezetők felelősségre vonására. A gyakorlati alkalmazás elterjedése azonban még várat magára
Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének (ÉVOSZ) ügyvezető alelnöke szerint bizakodásra adnak okot a 2013-as tapasztalatok. A Teljesítésigazolási Szakértői Szerv intézményének eredményei már a gyakorlatban is tapasztalhatók. „A TSZSZ által lefolytatott vizsgálatok száma még felfutó fázisban van, de az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a vitás esetek döntő többsége a felek egyetértésével rendezhető. Az olyan esetekben pedig, amelyekben nem született megállapodás, a bíróság is a TSZSZ állásfoglalásával megegyező döntést hozott. Ezek figyelembevételével a TSZSZ szerepének folyamatos térnyerésére számíthatunk 2014-ben is, különösen akkor, ha a jogalkotókkal együttműködésben a szervezet működési körét sikerül a kivitelezői tevékenységen túl a mérnöki szolgáltatásokra is kiterjeszteni” – mondja Koji László.
Koji szerint az építőipar 2013-as lendülete 2014 első felében megmarad, és éves szinten is növekedő ágazatról beszélhetünk. A szektort azonban továbbra is az uniós forrásból finanszírozott projektek, építésberuházási közbeszerzések húzzák – a lakásépítések felfutása várat magára.
További részletek itt.
Forrás: hvg.hu