Jóval kevesebben igényelték a tavalyelőtt újra bevezetett, átalakított lakáscélú támogatást, azaz szocpolt, mint amire a kormányzat számított – olvasható a Napi Gazdaság szerdai cikkében.
Az új lakások építéséhez és vásárlásához igénybe vehető lakásépítési hozzájárulás (szocpol) tavalyelőtti újbóli bevezetésétől 2013 végéig több mint ezer lakáscélú szociálpolitikai szerződés jött létre – tudta meg a Napi Gazdaság a Nemzetgazdasági Minisztériumtól.
A cikk szerint összesen 1083 szocpoligénylés futott be a pénzintézetekhez az elmúlt két évben, az így kihelyezett mintegy 1,2 milliárd forint állami támogatás jócskán alulmaradt a kormány várakozásaihoz képest.
A kormányzat úgy kalkulált, hogy az induló évben megközelítőleg négyezer család él majd a lakáscélú kedvezménnyel, és ennek finanszírozására az 5 milliárd forintot is meghaladó forrást különítettek el a központi költségvetésben.
Az OTP Bank arról tájékoztatta a lapot, hogy a két év alatt egymilliárd forintnál nagyobb összeget folyósítottak erre a célra, vagyis majdnem a teljes összeget ők helyezték ki. A szociálpolitikai kedvezménnyel élő ügyfelek számát ugyanakkor kevesli a bank, s úgy látják, egyelőre nem is körvonalazódik, hogy mitől következhetne be trendforduló a kereslet terén – ismerteti az újság.
Úgy gondoljuk, hogy ez korántsem meglepő, hiszen a támogatás a jelenlegi formában nem tartalmaz elég ösztönzést a fiatal, gyermeket vállaló, legálisan építkezni, lakást vásárolni kívánó családok számára. Ezért javasolja a TLE a szocpol mértékének megemelését annyival, hogy a családok legalább az áfa mértékét visszakapják (amely egyébként Magyarországon a legmagasabb a legtöbb európai országhoz képest).
Információforrás: Napi Gazdaság, hvg.hu