A lakáspiacokat, a fenntarthatóságot és a nyugdíjstratégiák közötti kölcsönhatásokat vizsgálja négy közép- és kelet-európai országban a Budapesti Corvinus Egyetem vezetésével, a Visegrádi Alap támogatásával januárban indult nagyszabású nemzetközi kutatási projekt.
Magyarországon, a Cseh Köztársaságban, Szlovákiában és Lengyelországban az idősebb generációk vagyonának jelentős része nem-likvid ingatlanvagyonban van lekötve, amely jellemzően elavult, nagyméretű, többgenerációs, alacsony energiahatékonyságú és magas fenntartási költségű otthonokból áll. Ez a probléma kétféleképpen hat a társadalomra: megélhetési problémákat okozhat az idősek számára, negatívan befolyásolva életszínvonalukat. A fiatalabb generációk számára pedig kihívást jelenthet a minőségi lakhatáshoz való hozzáférés.
A közelmúltban indult és 2026 júliusáig tartó tudományos finanszírozási program célja, hogy szakpolitikai ajánlásokat dolgozzon ki az idősek lakásvagyonának felszabadítására, ami javítja pénzügyi stabilitásukat. Olyan lehetőségeket fognak vizsgálni, mint a fordított jelzáloghitelek, az életjáradék-alapú rendszerek, valamint a régióban és azon kívül alkalmazott különböző ingatlanadóztatási alternatívák, amelyekkel a növekvő lakhatási válságot lehet kezelni.
A Corvinus Egyetem mellett a négy visegrádi ország több nemzetközi intézménye is részt vesz a kutatásban, köztük a pozsonyi Közgazdaságtudományi Egyetem, a wrocławi Közgazdaságtudományi Egyetem, a katowicei Közgazdaságtudományi Egyetem, a prágai Közgazdaságtudományi Egyetem és a zlíni Tomas Bata Egyetem. A projekt vezető kutatója R. Huszár Zsuzsa, a Corvinus Egyetem Makroökonómiai Tanszékének docense. A magyar kutatócsoportban T. Varga Erzsébet, Vaskövi Ágnes és T. Vőneki Zsuzsanna is részt vesz.
„A projekt célja, hogy strukturált kutatással támogassa a döntéshozókat. A kutatás olyan új pénzügyi eszközök kidolgozására összpontosít, amelyek hosszú távon hozzájárulnak a fenntarthatóbb és igazságosabb lakásgazdálkodási megoldásokhoz” – mondta R. Huszár Zsuzsa, a Corvinus Közép- és Kelet-európai Háztartásfinanszírozási Központ (CEEC-HF) vezetője.
A Visegrádi Alap kutatási ösztöndíjához kapcsolódó, „A lakáspiac és a fenntarthatóság kérdései a nyugdíjportfóliókban a lakásvagyon dominanciájához kapcsolódóan” című program részeként két nemzetközi workshopot szerveznek Budapesten és Pozsonyban, ahol a résztvevő kutatók, pénzügyi szakértők és döntéshozók közösen elemzik, megvitatják és áttekintik a lakáspiaci és nyugdíj-megtakarítási kérdéseket.
Forrás: Corvinus Egyetem