Ennyibe kerülhet a lakások vásárlása, bérlése jövőre

A fokozatosan gyorsuló budapesti lakásár-növekedés 7-10 százalékos üteme a következő évben is fennmaradhat – derül ki a Portfolio ingatlanpiaci hangulatfelméréséből, amlyben 11 szakértőt kérdeztek meg a témában.

A megkérdezett szakértők 125 ezer tranzakciót valószínűsítenek 2024-re, jövőre ennél is többet. 2025-re 140-170 adásvételt jósolnak.

A jövő évre várható forrásbővülés (a prémium állampapírok kamatfizetése, nyugdíjpénztári megtakarítások felszabadítása, a bankok „önkéntesen” biztosított 5%-os lakáshitelkamat) a kereslet további növekedését vetíti előre.

Mindezekkel bizonyosan együtt jár az árak csaknem kétéves mélyrepülés után gyorsuló ütemű emelkedésének folytatódása. A 11 szakértő szerint a budapesti lakások árszintje átlagosan 7-10%-kal emelkedhet, függően az állapottól és a lokációtól: a fővárosi új lakások átlagban 9%-kal (4-15%), a használt lakások 7-10%-kal (4-13%) drágulhatnak, míg az albérletek ára kb.  9%-kal (4-16%) lehet magasabb 2025-ben.

További részletek: Portfolio

A forrás és a vevői bizalom adott, ezért az év hátralévő részében számottevő vevői érdeklődésre és nagyszámú tranzakciózárásra számítanak az Duna House szakértői.

A 2024-es évben az ingatlanközvetítő országos lakásárindexe nominál értéken 4 pontos növekedés után 296 ponton zárt, míg reál értéken 1 ponttal nőtt az előző negyedévhez képest. A panellakások árszintje az országos index szerint 11 pontot ugrott, míg a téglaárindex nominál értéke 3 pontot enyhült. Az ország nyugati felén enyhülést, keleten és a fővárosban emelkedést mutatnak a Duna House árindexei.

Külön vizsgálva a vidéki területeket, Kelet-Magyarországon mind a panel, mind a téglalakások árindexét illetően emelkedést hozott a harmadik negyedév, a nyugati országrészben ugyanakkor mindkét ingatlantípus esetében mérséklődés tapasztalható.

Forrás: Duna House