Ismét változnak a Csok Plusz és a Babaváró szabályai

Megemelték a Babaváró hitel női korhatárát és változnak a CSOK Plusz szabályai is a kormány most megjelent rendeletmódosítása szerint.

A CSOK Plusz módosítása

A most megjelent a módosítás rendezi azok helyzetét, akiknél 2023. év végén született a 2024-re vállalt baba. Ezen pároknál a 2024. január elseje és a módosítás hatálybalépését követő 60. nap között (2025. 02. 10.) benyújtott igényléseiknél elismerik a gyermeket vállaltnak. Enyhülnek az utólagos feltételek. A kedvezményes kamatért, a tartozás elengedéséért sok feltételt kell teljesíteni, egy részüket utólag, a futamidő alatt.

  • Nem értékesíthető az ingatlan
  • Nem engedhető át más használatába a lakás
  • Nem lehet elbontani az épületet
  • Életvitelszerűen az adott lakásban kell lakni.

Eddig a teljes futamidő alatt – jellemzően 20-25 évig – kellett megfelelni a feltételeknek, a jövőben 10 éves időszakban vizsgálják ezeket az elvárásokat. Eddig például komoly következménnyel járt volna az, ha valaki a hitel felvételét követő 12. évben elköltözik a kérdéses lakásból. A jövőben a futamidő hosszától függetlenül ezzel nem lesz probléma.

Lazítás a lakáshasználatban  

Az ingatlan értékesítésénél könnyítés, hogy a lakást eddig a hitel teljes visszafizetésével, végtörlesztésével lehetett eladni (az addig kapott támogatásokat meg lehetett tartani, de a kamatkedvezmény megszűnt.) A jövőben az előtörlesztésre, végtörlesztésre nem lesz szükség ilyen fedezetcsere, ingatlancsere esetén. Közeli hozzátartozó eddig is használhatta az ingatlant, a jövőben lakóhelyet, tartózkodási helyet is létesíthet. sen a támogatott ingatlanban. A módosítás pontosítja a tartozáselengedés szabályait. Alapvetően a futamidő alatt született második gyermektől minden baba esetén 10-10 millió forintot elengednek a fennálló tartozásból. Ha a baba érkezésekor, a tartozás nem éri el a 10 millió forintot, a tartozást előtörlesztik, a fennmaradó összeget az adós megkapj.

Bezárul egy kiskapu

A CSOK+ esetében a vételárra van egy korlát: első közös lakás esetén a vételár nem haladhatja meg a 80 millió forintot.
Nem első közös lakás vásárlása esetén a vételárkorlát 150 millió forint. Utóbbi esetben elvárás, hogy a meglévő, vagy korábban meglévő ingatlan értékét, eladási árát be kell forgatni önerőként az új vásárlásába, építésébe. Ha a korábbi épületet ingyen elajándékozták, elbontották, akkor a kérdéses épület forgalmi értékének megfelelő összeget kell önerőként biztosítania. (Korábban az ajándékozás egyfajta kiskapu volt a beforgatási kötelezettségre vonatkozóan.)

Átmeneti könnyítés 

2025. december végéig akkor is megkaphatja egy pár a CSOK Pluszt, ha a feleség elmúlt 40 éves. Ebben az esetben már legalább 12 hetes terhesnek kell lennie, vagy az örökbefogadást engedélyező gyámhatósági határozattal kell rendelkezni. A módosítás az örökbefogadás esetén egy újabb könnyítést tesz: elegendő lenne az örökbefogadásnál az előterjesztett kérelem is. A jogszabály pontosítja mi történik akkor, ha a hitelügyletből a gyermekvállalás teljesítése előtt kikerülne az egyik fél. Ebben a helyzetben gyakorlatilg nem teljesítettnek tekinthető a gyermekvállalás és az addig kapott kamattámogatást büntetőkamat mellett vissza kell fizetni.

Így változott a Babaváró

30 évről 35 évre növelték a Babaváró kölcsön igénylést benyújtó párok nőtagjának korhatárát – jelentette beGulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a családszervezetek igényeire és a demográfiai helyzetre hivatkozva.

2024-től a legfeljebb 11 millió forintos kamatmentes hitelt azon házaspárok igényelhették, ahol a feleség még nem töltötte be a 30. életévét. Idén harminc felettiek csak akkor igényelhették a hitelt, ha igényléskor már úton volt a baba, illetve, ha a magzat betöltötte a 12 hetes kort.

Egyéb változások is voltak a babaváró programban, de azigénylési feltételei érdemben nem változnak. Azonban több szempontból méltányosabb helyzetbe kerülhet, aki már felvette a kölcsönt, vagy már igényelte.

A Babaváró hitel a futamidő első 5 évében kamatmentes. A kamatmentesség véglegessé válik, ha ezen időszakon belül megszületik a gyermek. Ha nem, akkor a kamatmentességet elveszti a család, az addig kapott kamattámogatásra is büntetést kellene fizetni. A módosítás értelmében kamatmentességet vissza lehet kapni, ha az első baba végül az 5. évet követően születne meg. Ezen gyermekre lehetne kérni a törlesztési kötelezettség 3 éves felfüggesztését. Ez nem azt jelenti, hogy az 5. év végén egy összegben megfizetett büntetést is visszakapja a család, de legalább a kamatmentesség visszaáll és ezáltal a törlesztőrészlet is lecsökkenne. Jelenleg is érvényben van egy könnyítés az első gyermek születési határidejére vonatkozóan. Egységesen kitolták ezt a határidő 2026. július elsejéig azoknál a házaspároknál, akiknél a szerződésben foglalt 5 éves határidő 2026. június végéig lejárna.

Akik elváltak, de 5 évet követően újra megházasodnának

A kamatmentességet akkor is elveszíti a család, ha a pár elválik. (Ha addig nem született gyermek, akkor a válásig kapott kamattámogatásra büntetést is kell fizetni.) Ugyanakkor itt jelenleg is volt egy kiskapu: ha a futamidő első 5 évében újra megházasodik a pár egyik tagja és az új pár megfelel a jogszabályi feltételeknek, akkor a kamatmentesség újraindul. A módosítással a kiskapu kiszélesedik: akkor is újra elnyerhető a kamatmentesség, ha a futamidő első 5 évét követően házasodik újra a korábbi pár egyik tagja és az új kapcsolatból gyermek születne. Ezen gyermekre a 3 éves törlesztési moratóriumot is kérheti az új házaspár.

Meghosszabbítják a gyermek „lejelentésének” határidejét

Törlesztési szüneteltetés esetén, illetve a tartozáselengedésnél a jogszabály alapján az új gyermeket 180 napon belül le kell jelenteni, azaz jelezni kell azt, hogy az házaspár elérte az új támogatási szintet. A jogszabályváltozás alapján ezt a 180 napos határidőt 1 évre kitolják, vagyis a születést követően több ideje lesz a családoknak a Babaváróval kapcsolatos ügyintézésre.

Módosítják a méltányossági kérelem szabályait

Ha megszeg valamilyen feltételt a család, akkor megszűnhet a kamattámogatás. Ugyanakkor az érintett családok méltányossági alapon felmentést kérhetnek a büntetés megfizetése alól. A jogszabályváltozás alapján egyértelművé válik, hogy a büntetés, kamattámogatás visszafizetése mellett méltányossági alapon a kamatemelkedés alól is felmentés kérhető. Vagyis akár a kamatmentesség is megmaradhat bizonyos esetekben. A módosítás arra is kitér, hogy a házaspárnak együtt kell benyújtani a méltányossági kérelmet. Ez alól természetesen az az eset kivételt képez, amikor kedvezmények a pár válása miatt szűnnének meg.

Mégsem emelkedik a Babaváróhoz kapcsolódó büntetés mértéke

Az eredeti tervezet alapján a feltételek megsértésekor megfizetendő büntetés bizonyos esetekben megemelkedett volna, de a végleges jogszabályba ez végül nem került be. A módosítás a kihirdetést követő napon, azaz csütörtökön lép hatályba, de a fent említett könnyítések a már korábban igényelt hiteleknél is érvényesek. A Bankmonitor kiemeli, hogy az életkori korlátokat nem érintette a változás, vagyis azok a házaspárok, ahol a hölgy 30-41 év közötti továbbra is csak idén lehetnek jogosultak a Babaváróra. Ráadásul ezen párok is csak akkor kaphatják meg a hitelt, ha már úton a baba.

A fenti változásokról szóló rendelet a Magyar Közlönyben jelent meg.

Forrás: Bankmonitor, 24.hu, Világgazdaság