CSOK: mire, mennyi?

A CSOK több mint kétharmadát új lakások építésére vagy vásárlására használják fel a családok, miközben leggyakrabban használt lakás vásárlására igénylik a támogatást.

Az MNB Hitelezési folyamatok kiadványában megjelent pénzügyminisztériumi statisztikák szerint 2016 elejétől 2018 júniusáig 194,6 milliárd forintnyi CSOK-szerződést kötöttek a magyar családok a hitelintézeteknél.

2018 Q2 csokigénylések

Bár a pénzintézetek közlése szerint a csokigénylők a darabszámot nézve a leggyakrabban használt lakás vásárlására igényelik a támogatást, a folyósítási összeg alapján a lakás- és házépítésre fordított összeg a nagyobb. (Ez alól az OTP kivétel, a banknál ugyanis az ügyfelek idén is a legnagyobb arányban lakóház építéséhez vették igénybe a támogatást.)

Az MNB kiadvány azt mutatja, hogy az elmúlt két és fél év során folyósított összeg csaknem 68%-át (131,6Mrd Ft) újépítésű, 31,47%-át (61Mrd Ft) használt lakásra, kevesebb mint 1%-át (0,88Mrd Ft) pedig bővítésre vették eddig igénybe a háztartások.

• tavaly 40,5, idén pedig 41,3 milliárd forintnyi CSOK-szerződést kötöttek a családok az év első felében, ami mindössze 2%-os növekedést jelent, vagyis a támogatás népszerűsége gyakorlatilag stagnál,
• érdekes módon a lakásépítések felpörgése ellenére az új lakásokra kötött CSOK aránya 71%-ról 68%-ra csökkent.

Forrás: MNB, Portfolio