Cégtörlési hullám várható az építőiparban

MKpartners

Több mint 60 ezer építőipari vállalkozás van jelenleg Magyarországon, de a szakértő komoly cégtörlési hullámra számít a közeljövőben.

 Az elmúlt évek folyamatainak eredményeképpen újra a 2010 közeli szintre, 60 ezer fölé emelkedett az építőipari vállalkozások száma, de a kényszertörlési eljárások újraindulásának következtében komoly cégtörlési hullám várható az építőiparban is.

„Továbbra is forrong az építőipar, egyszerre rángatják az ágazatot a világpiaci áremelkedések, a kormányzati szabályozások és a kereslet hullámzása” – mondja Pertics Richárd, az Opten céginformációs szolgáltató elemzője. Az építőipar mindig is az egyik legturbulensebben változó gazdasági szektor volt, és ez halmozottan igaz napjainkra. 2021 augusztusában 478 cégalapítás és csupán 91 cégtörlés került közzétételre az építőiparban, melynek következtében 61 ezer fölé mászott a működő építőipari társas vállalkozások száma Magyarországon, melyre utoljára körülbelül 10 éve volt példa.

Augusztusban a korábbi hónapokhoz képest jóval kevesebb új cél jött létre de leginkább a szezonális hatás miatt. Aaz előző évek azonos időszakait nézve már szépen kirajzolódik cégalapítások növekvő trendje. A 2021 augusztusi érték 9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

A cégalapítási értékek trendbe illeszkedése ugyanakkor távolról sem jelenti azt, hogy kiszámítható lenne az ágazat jövője. Az építőipari anyagok árának változása továbbra is komoly problémát jelent az ágazat szereplőinek. Az árak emelkedése továbbra is megfigyelhető az alapanyagok jelentős részénél, de a faanyagok és acéltermékek esetén a legnehezebb a helyzet. Az áremelkedést elsősorban a COVID alatt leállított üzemek, logisztikai problémák, szállítási díj emelkedések okozzák. Ezek mellett a piac kiszámíthatatlansága az ellátási folyamatokat is megváltoztatta, hiszen sokan próbálkoznak kockázataik csökkentése érdekében készletek felhalmozására, de minimum alternatív beszállítási láncok felépítésére, amely szintén hat a piaci árakra.

Ebben a helyzetben a hazai és a külföldi kormányok is igyekeznek saját érdekeik védelmében az export tevékenység szabályozására, és ezen szabályozások eredője szintén erősen hat az ágazat normál működésére. A kínálati szabályozások bevezetése és majdani kivezetése rángatja a piacot, ami nehezebben kiszámíthatóvá teszi a piacot. Emellett pedig Magyarországon a COVID hatások enyhítésére bevezetett kényszertörlési eljárások is újraindultak a nyár folyamán, amely cégtörlési hullámot eredményez majd a közeljövőben.

Forrás: Realista, Opten