Az energiafelhasználás csökkentését célozzák az új felújítási támogatások

November közepén indulnak majd azok a támogatási pályázatok, amelyek a társasházak energetikai és műszaki felújításához nyújtanak támogatást – jelentette be mai sajtótájékoztatóján Szabó Zsolt a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára.

A pályázati konstrukció kiírásánál fontos szempont, hogy minél kisebb pénzügyi terhet jelentsen a felújítás megvalósítása a lakosságnak, ezért egyrészt várhatóan 45 százalékra emelik a támogatási arányt, másrészt a pályázó által finanszírozott fennmaradó részt előteremtésére kedvezményes lehetőségeket kínálnak majd. Segítséget nyújtanak az önrész előteremtésére, illetve olyan 2-3 százalékos, kedvező kamatozású hitel felvételére lesz lehetőség, amelynek visszafizetése a megtakarításokból megoldható.

Az energetikai és műszaki felújítások támogatásának célja a „mennyiségi rezsicsökkentés”, vagyis az energiafelhasználás csökkentése hosszú távú, energiatakarékos megoldások beépítése által. „Olyan támogatást kell adni – hangsúlyozta az államtitkár –, hogy a lakosság érdemesnek tartsa belevágni a felújításba. Egy komplex energetikai felújítással akár havi 15000 forintos rezsicsökkentés is elérhető.”

Szabó Zsolt kérdésünkre elmondta, hogy mind a házgyári, mind a téglaépítésű, minimum ötlakásos társasházak pályázhatnak majd az összesen körülbelül 20 milliárd forintos keretre. ebből 10 milliárd forint lesz a vissza nem térítendő forrás. Ezt a támogatást Magyarország kvótabevételeiből fedezi a kormány.

Az államtitkár elmondta, hogy a szeptemberben kiírt, most regisztrációs fázisban járó energiahatékonysági pályázatokról szólva arról tájékoztatott, hogy a kazán-, illetve nyílászáró-cserét segítő pályázatok esetében 2-3-szoros érdeklődés mutatkozik, és elképzelhető, hogy megnövelik a támogatási keretet. Ugyanakkor a háztartási nagygépek cseréjére kiírt pályázatra egyelőre csak 50 százalékos az érdeklődés, és elképzelhető, hogy kiterjesztik a pályázók körét, így nemcsak a nyugdíjasok és a nagycsaládosok igényelhetik a támogatást.

Az energiahatékonyság növelését célzó uniós támogatások további pályázataira 2015 február-márciusában számíthatunk. Az ezeket a forrásokat megnyitó operatív program (KEHOP) most van elfogadás alatt Brüsszelben.