Kivárnak-e a lakásvásárlók a jövő évben érkező forráslehetőségekre számítva vagy inkább gyorsan vásárolnak, mielőtt még jobban felmennek a lakásárak? Hogyan készülnek az eladók a várható piacrobbanásra? Ingatlanszakértők véleményét vetettük egybe.
Október második felében hirtelen megugrott a kereslet az ingatlanpiacon – jelezte Balla Frigyes, a Balla Ingatlan IV. és XV. kerületi irodájának szakmai vezetője, aki szerint hasonló jelenség játszódott le most, mint amikor a 2008-as válság végén, 2013-2014-ben hirtelen mindenki ingatlant akart vásárolni.
Az okát is sejteni vélik: minden bizonnyal sokan tartanak egy jelentős áremelkedéstől, mely az elkövetkező fél évben zajlik le, és azt feltételezik, ha még ezt megelőzően vásárolnak ingatlant, akkor akár 10-15 százalékot is nyerhetnek.
„Ők elsősorban az ingatlanpiacra visszatérő befektetők, akik a korábbi állampapíros kitérő után ismét nagyobb potenciált látnak a hosszú távú ingatlanbefektetésben, hiszen itt a hozamon túl értéknövekménnyel is számolhatnak, amit a kötvények nem biztosítanak.” – magyarázta a szakértő.
„Havi és országos szinten 5 százalékkal csökkent a kereslet az eladó lakások iránt novemberben, de az eladó lakóingatlanokra érkezett több mint 284 ezer érdeklődés még mindig 10 százalékos erősödést mutat éves összevetésben. Felemás a helyzet több tényezővel magyarázható. Az októberhez mért visszaesés köszönhető a szezonális trendnek, mivel az év végéhez közeledve jellemzően lecsendesedik az ingatlanpiac is. A kereslet visszarendeződésében szerepe van annak is, hogy jövőre számos új elemmel és adókedvezménnyel bővül a lakástámogatási rendszer. Ezeknek viszont egyelőre kevés részletszabálya ismert, így sokan a biztonság kedvéért 2025 elejére halasztották a vásárlásról szóló döntésüket” – kommentálta a novemberi folyamatokat Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
A vásárlók egy része pont a jövő évben várható lakáspiaci felfutás okozta drágulás előtt még az idén lépett. Ezt bizonyítja, hogy a lakást keresők kezdik felszívni az ingatlanokat a piacról. “Az ingatlan.com-on elérhető 220 ezer hirdetésből több mint 136 ezer eladó lakás és ház szerepelt a kínálatban november végén, de a számuk folyamatosan csökken a vevők porszívóhatása miatt. Az értékesítésre váró lakóingatlanok száma 9 százalékkal mérséklődött éves összevetésben.” – fűzte hozzá Balogh László. Leginkább a budapesti eladó lakások és házak iránt pörgött fel a kereslet az elmúlt egy évben, hiszen most közel 30 ezer eladó lakóingatlan szerepel a kínálatban, ami negyedével kevesebb az egy évvel korábbi választékhoz viszonyítva.
Csökken a kínálat, nőnek az árak
Az érdeklődők már most is magas ingatlanárakkal találkoznak, hiszen az eladók is tájékozódnak, és a hírek hallatán már többen elkezdték emelni hirdetési áraikat. A szakértő szerint ennek köszönhető, hogy jelenleg magasabban járnak a kínálati árak, mint korábban bármikor.
Balla Frigyes szerint mintegy tíz százalékos áremelkedés következett be az elmúlt egy év során, és várakozásaik szerint a következő fél évben is legalább ilyen mértékű drágulással lehet majd találkozni.
A helyzet persze bonyolult, hiszen jelenleg is sok tulajdonos eleve jelentősen túlárazva próbál szabadulni ingatlanától, így azoknak, akik eddig sem tudták eladni azt, nincs értelme tovább emelni az árat. Nekik továbbra is az átlagosnál hosszabb értékesítési időre és akár 10-15 százalékos alkura kell felkészülni, ami akár a 10-15 százalékot is elérheti, míg azok, akik a realitáshoz közel maradnak az árazásnál, jellemzően 3-5 százalékos alkura számíthatnak.
Az ingatlan.com adatai szerint november során több mint 28 ezer eladó lakóingatlan-hirdetést adtak fel az ingatlanközvetítők és a tulajdonosok, ami 2 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet. „Az eladó lakások kínálatának csökkenése és az újonnan megjelent hirdetések növekedése közötti ellentmondás csak látszólagos. Ennek magyarázata, hogy amikor élénkül a lakáspiac, akkor több új eladó jelenik meg, hiszen ilyenkor reális esélyt látnak a sikeres értékesítésre” – közölte az ingatlan.com szakértője.
Egy másik fontos mutató szintén élénkülő piacra utal éves összevetésben, mert az értékesítési idő is csökkenő pályára állt. Balogh László kiemelte: „A lakások és házak eladási ideje 100 napról 93 napra csökkent országosan. Budapesten még látványosabb a változás, a korábbi 90 napos átlagról 71 napra mérséklődött az értékesítési idő. Az őszi hónapokat nézve hasonlóan rövid időre 2019-ben volt példa a fővárosban.” A Budapesten kívüli piacot nézve az látszik, hogy bár az eladási idő a vármegyeszékhelyeken stagnált, a kisebb városokban szerény mértékben, de csökkent 112 napról 110 napra.
A magas árak miatt egyre többen vesznek fel hiteleket is, amihez persze az is hozzájárul, hogy a 6,2-6,5 százalékos kamatok már nem riasztják el az ingatlanvásárlókat, akik azzal is tisztában vannak, hogy ha később kedvezőbbé válik a kamatkörnyezet, akkor könnyedén újra tudják finanszíroztatni hitelüket akár a saját bankjukkal is.
„A nemrég bejelentett 5 százalékos jelzáloghitel viszont nem lesz jelentősebb hatással az ingatlanpiacra, mivel annyira szigorúak a feltételei, hogy néhány száz tranzakciónál többet nem fog érinteni. Az állami támogatások hatását pedig szintén nem érezni az ingatlanpiacon” – tette hozzá Balla Frigyes.
Várakozásai szerint egyébként a most kialakult ingatlanpiaci lendület egészen 2026 tavaszáig, tehát a következő választásokig kitart, és fűteni fogják nem csak az államkötvényekből felszabaduló pénzek, hanem a lakhatást segítő állami támogatások is.