A tulajdonosok számára nagy teher lehet, ha szükségessé válik műemléki védettségű lakóépületük felújítása. A Főváros most pályázattal segít, a kormányzat pedig normatív támogatás bevezetését tervezi.
Budapest Főváros Közgyűlése a főváros városképét meghatározó építészeti értékek rekonstrukcióját, felújítását támogatni kívánja. E célra a Budapest Főváros Önkormányzata a 2015. évi összevont költségvetéséről szóló 9/2015. (III.16.) Főv. Kgy. rendeletében szereplő pénzügyi fedezetből 300 millió Ft-ot „Műemléki Keret 2015” címmel pályázat útján kíván hasznosítani. A keret vissza nem térítendő támogatásként, utófinanszírozással hasznosítható. A támogatás mértéke függ a beérkezett pályázatok számától és azok minőségétől.
A támogatás célja a Budapest városképét meghatározó épített értékek megmentése, azok felújítása, restaurálásának segítése: az épületek eredeti részeinek felújítása, restaurálása, visszaállítása.
Pályázati felhívás és egyéb dokumentumok a Fővárosi Önkormányzat oldalán találhatók: budapest.hu/Lapok/2015/palyazati-felhivas-muemleki-keret-2015.aspx
A Metropolban ma megjelent ide kapcsolódó cikkben olvasható, hogy a tervek szerint a jövőben adókedvezményt adna az állam a műemléki épületek felújításához. Nagy Gábor, a Pest Megyei Kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatalának vezetője az interjúban elmondta: „Egy műemléki épületnek nemcsak anyagi, hanem az egész közösség számára fontos szellemi értéke is van. Ha elfogadjuk, hogy ezen házak, építmények állapotának megőrzése az ország számára is fontos, akkor a tulajdonosok részéről jogos igény, hogy a felújítás költségét ne csak ők fedezzék”.
A kulturális örökség védelméről szóló törvény szerint a műemlék fenntartásáról, karbantartásáról annak tulajdonosa, vagyonkezelője köteles gondoskodni, úgy, hogy a műemlékjelleget nem változtathatja meg. Ez nagy terhet ró a tulajdonosokra, hiszen a védettség megnehezíti, gyakran megdrágítja az épületek felújítását és hasznosítását. Igaz, eddig az állam sem támogatta az amúgy a közösség számára is értékes házak felújítását.
Év végére még kevesebb lehet a nyilvántartott műemlékünk, pedig a jelenleginél is kétszer több épület szerepelhetne a védettségi listán.
Forrás: Budapest.hu, Metropol