(…)
II. TISZTES MEGÉLHETÉST ADÓ MUNKA, NÖVEKVŐ FOGLALKOZTATÁS
15. Támogatjuk a munkaerő mobilitását az utazás és lakhatás terén. Nagyobb állami szerepvállalással és a mostaninál kedvezőbb támogatásokkal elérjük, hogy az országon belül, a lakóhelyüktől távol is munkát vállalhassanak az emberek.
(…)
III. FEJLŐDŐ, FENNTARTHATÓ ETIKUS GAZDASÁG
23. Zöldenergiai fordulatot indítunk el. Energiapolitikánk a károsanyag-kibocsátás csökkentésen, a megújuló energiaforrások felhasználásán és előállításán, az energiahatékonysági fejlesztéseken alapul. Ezzel valóban hosszútávon is szolgáljuk az éghajlatvédelmet és fenntarthatóan csökkentjük a lakosság rezsiköltségeit. Átfogó lakás- és épület-felújítási programot hirdetünk.
(…)
VII. IGAZSÁGOS TÁRSADALOMPOLITIKA
Változásra van szükség a társadalompolitikában. A gazdaság helyreállításának együtt kell járnia a szociális védelem újbóli kiépítésével a foglalkoztatáspolitikától kezdve a segélyezés rendszerén át a lakhatási gondok enyhítésén át a családtámogatásokig.
15. Segítséget nyújtunk a lakhatási problémák megoldásához. Ideértjük az eladósodás, a hitel- vagy közüzemi díjhátralék miatti kilakoltatás megelőzését. Minden eszközzel igyekszünk megelőzni, hogy a családok elveszítsék otthonukat.
16. Támogatjuk a bérlakások építését és fejlesztését. A szociális bérlakások hosszú távon szolgálhatják a lakhatás javítása mellett a devizahitelesek gondjainak megoldását is. Segítjük a szociális bérlakások kialakítását, akár a jelenleg üresen álló ingatlanok kihasználásával is. A szabályozás átalakításával összhangban lakbértámogatási rendszert alakítunk ki.
17. Megvédjük a nehéz helyzetbe jutott forint- és devizahiteleseket. Az állam határozott fellépéséhez felelősséget is társítunk. A hitelesek jogainak erős védelmével, az állami eszközkezelő kibővített lehetőségeivel, az újraindított és kiterjesztett kedvezményes bérlakás-programmal, célzottabb szociális támogatásokkal segítjük a nehéz anyagi helyzetbe jutott adósokat.
18. A hajléktalanságot szociális problémaként kezeljük, annak megelőzésére, differenciált ellátórendszerre, valamint a hajléktalanságból való kivezetésre összpontosítunk.
(…)
XI. ERŐS DEMOKRÁCIA, EURÓPAI MAGYAR KÖZTÁRSASÁG
3. Megerősítjük a második generációs jogokat az új Alkotmányban. Garantáljuk a szociális biztonsághoz, a munkához és a lakhatáshoz való jogot, az anyák és gyermekek védelmét, alkotmányos rangra emeljük a társadalmi egészségbiztosítást, az „egyenlő munkáért egyenlő bért” alapelvet, valamint a nemzeti kisebbségek államalkotó szerepét.
(…)
XV. SZIGORÚ ELSZÁMOLTATÁS, JOGÁLLAMI IGAZSÁGTÉTEL
8. Az államnak a munkahelyteremtés érdekében nem elegendő csak a piaci verseny szabályait betartatnia. Aktív kormányzati fellépésre van szükség ahhoz, hogy minden magyar családban legyen legalább egy kereső, azzal, hogy a minimálbért keresők nettó jövedelmének vásárlóértéke egy évben sem csökkenhet. Az alacsony képzettségűek számára képzéssel, illetve az őket foglalkoztatni képes szektorok fejlesztésével teremtünk esélyt az elhelyezkedésre. A fogyatékossággal élők számára az ellátórendszer tisztességtelen és büntető jellegű szűkítése helyett az általuk is elérhető munkahelyek bővítésével nyújtunk lehetőséget a boldogulásra, miközben megnyitjuk az érdemi jogorvoslat lehetőséget a rokkantsági ellátástól jogtalanul megfosztottak számára. A közszférában jogszabályt alkotunk arról, hogy a kisgyermekes anyák részmunkaidőben is visszatérhessenek dolgozni, míg a magánszférában tovább ösztönözzük ennek lehetőségét. A közmunka rendszerét ezért úgy alakítjuk át, hogy az – többek között a közösségi gazdaság fejlesztésével és kiemelt állami támogatásával – lehetővé tegye a munkaerőpiacra való tényleges visszatérést. A harminc év alatti fiatalok számára garanciát vállalunk arra, hogy ha tanulmányaik elvégzése után nem tudtak elhelyezkedni, tudásukat kiegészítő, az elhelyezkedés esélyeit növelő további képzésben vehessenek részt. Mivel ma
Magyarországon minden korábbinál nehezebb munkát találni, az álláskeresési járadék folyósítási idejét legalább a jelenlegi háromszorosára emeljük, amit képzéssel és más, az elhelyezkedést segítő szolgáltatásokkal kötünk össze. A lakásbérlés szabályozásában és támogatásában az álláskeresők segítésére fektetjük a hangsúlyt.
13. Hiszünk abban, hogy unokáinkra élhetőbb országot kell hagynunk, ezért kiemelt célkitűzésünk a környezeti fenntarthatóság szempontjának érvényre juttatása. Ennek keretében átfogó, önrész nélküli lakás- és ingatlan-felújítási programot hirdetünk az energiaszámlák valódi csökkentése és a hatékonyabb energiafelhasználás érdekében, továbbá fejlesztjük a megújuló energiatermelést, amely sok ezer munkahelyet teremt a mezőgazdaságban is. Támogatjuk a közösségi közlekedés fejlesztését, amely a környezetszennyezés csökkentése mellett a foglalkoztatási helyzet javításához is elengedhetetlen. Megerősítjük a környezetvédelem jogszabályi és hatósági hátterét.
(…)
Az MSZP teljes programja: https://igylakunk.hu/wp-content/uploads/2014/02/ajanlat_magyarorszagnak_kongresszus20131019_0.pdf