Rövid összegzés
1. Kormánybiztos vagy államtitkár a lakásfelújítási, lakásépítési intézkedések koordinálására.
2. EU-s források felhasználása az energetikai lakásfelújításokra, energiahatékony lakásépítésekre.
3. Uniós források felhasználása közösségi energiahatékony bérlakásépítésekre.
4. EIB- (Európai Beruházási Bank) vagy MNB- (Magyar Nemzeti Bank) források felhasználásával lakáscélú hitel a lakásfelújításokhoz, lakásépítésekhez 3%-os THM kamattal.
5. A SZOCPOL mértékének felemelése a lakásépítési költségek áfa-tartalmáig.
6. Szociális lakásügynökség alapítása használt lakások bérlakásszektorba történő bevonására.
7. Lakbértámogatás a cafeteria-rendszeren keresztül.
8. Uniós forrásokból hajléktalanellátó-rendszer fejlesztése.
A fenti intézkedések jórészt uniós forrásból, illetve adókedvezmény útján megvalósíthatók, minimális mértékben terhelik meg az ország költségvetését, miközben érdemi fellendülést hozhatnak az építőipar számára.
Ezek az intézkedések érdemben hozzájárulnának a hazai lakásállomány megújításához, felújításához, növelnék a bérlakás-kínálatot. Hozzájárulnának továbbá az alacsony rezsivel működő, alacsony energiafogyasztású lakásállomány kialakulásához, ezáltal segítenék a rezsicsökkentés hosszú távú, fenntartható, környezetbarát megvalósítását.
Hosszú távú lakáspolitika szükséges. A csekély és kiszámíthatatlan lakástámogatások nehéz és tervezhetetlen üzleti környezetet jelentenek a hazai anyaggyártó iparnak és a kivitelezőknek egyaránt.
A 2013-as évben hozzávetőleg 7.000 lakás épült Magyarországon – ez az utóbbi évszázad legalacsonyabb lakásépítési száma. Ilyen ütem mellett a hazai lakásállomány megújulási ciklusa több mint 600 év.
10 000 lakás felépítése 44 000 embernek ad munkát. Amennyiben a hiányzó évi 33 000 lakás felépülne, ez több mint 120 000 új munkahelyet hozna létre.
Felkérjük a politikai pártokat, hogy fogalmazzák meg és tegyék közzé lakásprogramjukat, foglaljanak állást a fent javasolt 8 programponttal kapcsolatban.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a lakáskörülmények alapvetően meghatározzák az egyén és rajta keresztül az egész társadalom életminőségét, jövőképét, testi-lelki állapotát.
A lakáspolitikában nem elégségesek a rövidtávú intézkedések, hosszú távú, kiszámítható lakásprogramra, lakásépítési és lakásfelújítási célszámokra van szükség.