Az EU-s lakhatási helyzet mára kritikussá vált: az emelkedő ingatlanárak és a rendelkezésre álló lakások hiánya egyre nehezebbé teszik a lakáshoz jutást. Az Európai Bizottság energia- és lakásügyi biztosa több beruházást és kevesebb bürokráciát sürget.
„Meg kell kettőznünk erőfeszítéseinket a lakáságazatba történő beruházások növelése érdekében. Meg kell vizsgálnunk azokat az egyéb szabályozásokat is, amelyek jelenleg megakadályozzák, hogy több lakás épüljön” – mondta Dan Jørgensen, az energia- és lakásügyi biztos az Euronewsnak, és »kevesebb bürokráciára« szólított fel.
Az Eurostat szerint 2010 és 2023 között a bérleti díjak átlagosan 22%-kal, az ingatlanárak pedig 48%-kal emelkedtek. Az európai ügynökség szerint ugyanebben az időszakban az építőiparban a termelési költségek 52%-kal emelkedtek.
Rengeteg a tennivaló
Az Európai Bizottság, az európai parlamenti képviselők és különböző szakértők hétfőn Brüsszelben párbeszédet kezdtek azzal a céllal, hogy európai szintű megoldásokat találjanak a lakhatási válságra.
A felvetett kérdések között szerepel a lakáshiány, a szociális lakhatás, az üzemanyagszegénység, a munkaerőhiány az építőiparban és az építési engedélyek megszerzésének akadályai.
Az EU-t különösen érdekli a rövid távú bérbeadás hatása, amely a turisztikai bérbeadások közel negyedét teszi ki.
„Minden bizonnyal megvizsgáljuk a rövid távú bérbeadás szerepét. Egyrészt ez egy nagyszerű lehetőség az embereknek, hogy könnyedén ellátogassanak más tagállamokba, hogy az emberek jövedelemhez jussanak, amikor egy szobát vagy egy lakást korlátozott időre adnak ki. Másrészt viszont óriási problémákhoz vezet néhány városban, mert az emberek többé-kevésbé kiszorulnak otthonukból, így az ahelyett, hogy normális otthonná válna, üzleti gépezetté válik” – nyilatkozta Dan Jørgensen.
Az előterjesztett intézkedések között szerepel a szociális lakások építésére szánt európai finanszírozás felhasználása, valamint egy páneurópai munkaerő-toborzási platform létrehozása az építőiparban tapasztalható munkaerőhiány kezelésére.
Nincs „univerzális recept
A Parlament a közelmúltban különbizottságot hozott létre az uniós lakásválsággal kapcsolatban, amely várhatóan egy éven belül ajánlásokat tesz a Bizottságnak.
A szervezet elnöke, Irene Tinagli azt állítja, hogy nincs „általános recept” a megfizethető lakhatás biztosítására az EU-ban.
„Lehetnek olyan területek, ahol a probléma inkább a keresleti oldalon jelentkezik, máshol inkább a kínálati oldalon, és ahol a kínálat típusa is eltérő. Vannak olyan helyek, ahol az új építés elképzelhetetlen, és valóban a meglévő infrastruktúrán, az átépítésen és a felújításon kell dolgozni. Vannak olyan területek, ahol építkezéssel valóban enyhíteni lehetne a problémát. Én nem alkalmaznék egyetlen módszert a megoldásra, egységes recept nem létezik” – mondja a lakásválsággal foglalkozó különbizottság vezetője.
Mivel a lakhatás nem tartozik az EU közvetlen hatáskörébe, ezért az Uniónak ebben korlátozott a mozgástere.
Forrás: Euronews