A legtöbb felújítási munkálathoz nem kell engedély, illetve bejelentés, azonban van több olyan is, ahol ennek hiányában bírságra, akár bontásra is számíthat a tulajdonos. Ez az vidéki otthonfelújítási támogatás keretében elvégzett kivitelezésekre is igaz.
„A Vidéki Otthonfelújítási Program keretein belül sokféle otthoni és ház körüli felújítási munkálat elvégezhető, építési és korszerűsítési tevékenységek egyaránt. Ugyanakkor a gyakorlatban fontos tisztában lenni azzal, hogy ezek közül melyek azok, amelyek az építésügyi szabályok alapján építési engedélyt vagy bejelentést igényelnek, hiszen ennek elmulasztása bírságot, illetve fennmaradási engedélyezési eljárást eredményezhet, vagy adott esetben az építmény bontását vonhatja maga után.” – mondta Korponai Levente, a money.hu vezetője.
A money.hu szakértői összeszedték, melyik munkálatok engedélykötelesek:
- Fürdőszoba, WC: új fürdőszoba vagy WC kialakítása esetén akkor szükséges a hatósági eljárás, ha az ingatlan alapterülete megváltozik.
- Kémény: ha új égéstermék-elvezető épül és magasabb 6 méternél.
- Tető: a tető cseréje, felújítása, szigetelése engedélyköteles, amennyiben az épület beépítési magassága változik.
- Nem lakás célú helyiség: nyári konyha, mosókonyha, tároló felújításakor ha az alapterület módosul, akkor engedélyköteles ez a munkálat is.
- Gépjárműtároló: akkor szükséges engedély, ha a gépjárműtároló/gépkocsibeálló mérete meghaladja a 35 négyzetmétert, vagy a gerincmagassága a 4,5 métert, lapos tetőnél a 3,5 méteres párkánymagasságot.
- Melléképület építése, bővítése: engedélyköteles az építési tevékenység, ha elvégzése után a 60 m2 összes hasznos alapterületet meghaladja vagy nagyobb mint 6,0 méteres gerincmagasságú vagy lapos tetős melléképület esetében nagyobb mint 4,5 méteres párkánymagasságú.
- Terasz, lodzsa, erkély építése, felújítása: engedélyköteles, ha a terasz összes hasznos alapterülete meghaladja a 35 négyzetmétert. Ugyanez vonatkozik az erkélyekre, lodzsákra is.
Aki nem biztosak abban, hogy egy felújítási tevékenységhez szükséges-e engedély vagy bejelentés, érdemes felkeresnie az ingatlan fekvése szerinti jegyzőt. Ő tud segíteni tisztázni az előírásokat, így elkerülhetjük a későbbi kellemetlenségeket.
A kormány döntésének értelmében az öregségi nyugdíjasok és a korhatár előtti ellátásban részesülők is felvehetik az otthonfelújítási támogatást az ötezer lakos alatti településeken. Ez mintegy 420 ezer idős embert érinthet, akik másképp nehezen tudnák megoldani otthonuk korszerűsítését. A nyugdíjasok ugyanolyan feltételekkel vehetik igénybe a támogatást, mint a fiatalabbak, vagyis akár hárommillió forintot is kaphatnak, amelynek az egyik felét anyagköltségre, a másikat pedig munkadíjra fordíthatják.
Forrás: monex.hu, Magyar Nemzet