A törvényjavaslat célja az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentése a németországi építőiparban, amely tavaly 112 millió tonna üvegházhatású gázért volt felelős, ami az ország teljes kibocsátásának 15%-át teszi ki.
Robert Habeck gazdasági miniszter szerint az új intézkedések 2030-ig mintegy 40 millió tonna szén-dioxid-kibocsátást fognak csökkenteni. A törvényjavaslat értelmében az új fejlesztésekben és az önkormányzati fűtési tervvel rendelkező területeken található régi épületekben telepített fűtési rendszereknek 65%-ban megújuló energiával kell működniük. A meglévő fűtési rendszerek továbbra is működhetnek és javíthatók, többéves átmeneti időszakot biztosítva, mielőtt az új szabályok a régebbi épületekre is vonatkoznak. A gázfűtőberendezések a jövő évtől továbbra is felszerelhetők, ha azok hidrogénre alakíthatók át, beleértve az új épületeket is, ha azok nem új fejlesztések részét képezik. A megújuló energiával működő kazánokra való átállási kötelezettség csak akkor lép életbe, amikor az önkormányzatok benyújtják kötelező fűtési tervüket, ami a kisebb körzetekben 2026, a nagyobbakban pedig 2028 előtt nem várható.
Az eredeti javaslathoz képest jelentősen enyhített terv kormányzati támogatásokat irányoz elő a fűtési rendszerek átállításának elősegítésére. 2045-re, amikorra Németország az üvegházhatású gázok nettó nulla kibocsátását tűzi ki célul, minden fűtési rendszert át kell állítani megújuló energiaforrásokra.
Forrás: Reuters