Országosan csökken a lakások kínálati ára, Budapesten viszont csak a növekedés üteme mérséklődött az Otthontérkép kutatása szerint.
2016 harmadik negyedévében csökkent a kínálati ár a teljes (használt és új építésű) lakáspiacon, országos tekintetben – derül ki a negyedévenként több mint százezer eladó hazai lakóingatlan friss eladási árát összevető kutatásból. Budapesten az árak még mindig növekszenek, viszont a növekedés üteme a negyedére csökkent.
Az idei harmadik negyedévben a kutatók 2,8 százalékos csökkenést mutattak ki, így az országos kínálati átlagár négyzetméterenként 337 ezer forintra esett. A fővárosban a növekedés üteme lassul, már csak 2,4 százalékkal emelkedtek a kínálati árak.
A „csok láz” hónapjaiban, vagyis az év elején az azt megelőző negyedévhez képest 16 százalékkal voltak magasabban az árak, ez után viszont a növekedés üteme jelentősen lassult. A harmadik negyedév már megtorpanást hozott, az előző időszakhoz képest még csökkentek is az árak.
Mindenki kivár
Az év eleji növekedést a kedvező vásárlási feltételek (támogatási rendszer tisztulása, a hitelezés élénkülése), a csok, illetve a munkaerőhiány okozta kivitelezői költségnövekedés magyarázta, a minimális csökkenést pedig a vevői és eladói oldalról észlelhető kivárás, illetve a hirtelen egekbe szökött árak gyors megnyugvása indokolhatja. A vevők várnak, hogy lejjebb menjenek az árak, az eladók egy jelentős része pedig még kivár az értékesítéssel, és nem akar engedni a magasabb árszintekből.
Ugyan országos viszonylatban érvényes ez a trend, Budapestet vizsgálva azonban nem helytálló. A fővárosban továbbra is árnövekedés tapasztalható, habár tény hogy ennek üteme folyamatosan lassul. A harmadik negyedévben jelentősen, negyedére esett vissza az árnövekedés az első negyedévhez képes.
Tavaszhoz képest a nyár végétől kezdődően meghosszabbodott az értékesítési idő. A népszerű lokációkban is legalább 3-4 héttel, de jellemzően 6-7 héttel tovább tart eladni egy-egy lakást. A kínálati árak, ami ugye az az összeg, amennyit szeretne kapni az eladó az ingatlanért, pedig az értékesítés sikerének érdekében most már egyes helyeken visszaesett.
Budapesten a belvárosban és az elit kerületekben azonban, ha visszafogottabban is, de további növekedés érzékelhető.
Ditróy Gergely, az Otthontérkép vezető elemzője szerint Budapesten rövidtávon valószínűleg még nem áll le az árnövekedés, mert a fizetőképes kereslet – különösen a népszerű kerületrészeknél- továbbra is nagyobb, mint a kínálat. Különösen igaz ez az új építésű lakások esetében, ahol a folyamatosan emelkedő kivitelezési költségek további drágulást okozhatnak.
Forrás: Pénzcentrum, Haszon Magazin, Index