Hazai klímán az üvegezett szerkezetek beépítése árnyékolás nélkül nagy merészség. Amint a „Nyílászárók” fejezetben leírtuk, az üvegezett felületek télen nagyon hasznosak, hőcsapdaként segítik a napenergia hasznosítását. Ezt a tulajdonságukat azonban nyáron sem veszítik el, amikor már nem hőnyereségről, hanem hőterhelésről beszélünk, jelezve, hogy a napenergia ebben az időszakban nem segíti a belső hőkomfort létrejöttét. Az árnyékolás megtervezésekor a Nap mozgásának alapvető tulajdonságaival, illetve az árnyékoló rendszerek elvi kialakításával mindenképpen tisztába kell lenni.
3.9.1 Árnyékolási megoldások
Az árnyékolók elvi rendszereivel kapcsolatban egy egyszerű alapvetést kell minden szerkezet tervezése során szem előtt tartani: Az üvegezésen átmenő fény hővé alakul, és melegíti a belső teret. Így a külső helyzetben lévő árnyékolók nagyobb hatásfokkal nyújtanak védelmet a felmelegedés ellen, mint az ablak közé, vagy belső térbe helyezett szerkezetek. A szerkezeti kialakítás tekintetében megkülönböztethetünk fix és mozgatható árnyékolókat. Nem szabad továbbá elfeledkezni a növényekkel biztosított árnyékolás lehetőségéről. Kisebb épületek esetén a lombhullató növényzet telepítése feltétlen javasolható minden más megoldás előtt. A vegetációs időszakban a fa, vagy futónövény levélzete árnyékol, míg télen a „kopasz” növényzet átengedi a napsugárzást. Minden más árnyékolás mellett a növényzet párologtat, oxigént termel és CO2-t is megköt!
3.9.1-1 ábra: A ház falán jól látható a fenyő árnyékoló hatása. Tűlevelű növényzetű fákat azonban nem szabad déli oldal felé telepíteni, mert a nyári előnyök mellett télen kedvezőtlenül befolyásolja a napsugárzás hasznosítását [foto: Medgyasszay Péter]
Költséghatékony megoldásnak tekinthetők a fix árnyékolók, mint előtetők, tornácok egyéb rögzített épületszerkezeti elemek. Ezek tervezése manapság mérnöki szakértelmet igényel. Bár korábban a népi építészetben nagyon jól kifejlődött egy arányrendszer, ami lehetővé tette, hogy a tornácos hosszúházakban a nap nyáron ne süssön be az ablakon, míg télen a teljes ablak napos legyen, ma más léptékben építünk.
3.9.1-2 ábra: A tornác túlnyúlását, mint fix árnyékolót meg kell tervezni a Nap várható téli és a nyári beesési szögét figyelembe véve. [terv: Medgyasszay Péter]
A mozgatható árnyékolók rendkívül sokfélék lehetnek (roló, reluxa, spaletta, zsalugáter, stb.). Közös előnyük, hogy a felhasználói igényekre nagyon gyorsan tudnak reagálni, (pl. túl meleg tavaszi napon nem kell levélsarjadásra várni, az árnyékolóval a túl melegnek ítélt napsugárzás gyorsan kizárható…), illetve, hogy a nyári árnyékolás mellett a téli hőveszteségek csökkentésében is szerepet játszanak. Hátrányuk viszont, hogy jellemzően drága szerkezetek. Mozgatható lamellás zsalugáter esetén az árnyékoló ára megközelíti a mögöttes ablakszerkezet árát!
3.9.1-3 ábra: Sokféle módon szabályozható a mozhatható lamellás zsalugáter
[foto: Medgyasszay Péter]