A megvalósítás lépései

o a kivitelező kiválasztása
Az építési engedély, vagy a kiviteli terv birtokában érdemes megkeresni a kivitelezőket, építési vállalkozókat, hogy adjanak ajánlatot a tervezett épület megvalósítására. A 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet meghatározza, hogy bizonyos lépték alatt nem kell kiviteli terveket készíteni. Az engedélyezési dokumentáció és egy árazatlan, tételes költségvetés lehet a megvalósítás alapja. Egyes esetekben tartószerkezeti részterveket kell készíteni, míg bizonyos épületlépték felett a rendeletben definiált műszaki fejezetekből álló komplett kiviteli tervet kell készíteni.

A tételes költségvetés az építőipar speciális eszköze arra, hogy a megrendelők és a kivitelezők „egyet értsenek” amikor a szükséges munkákról beszélnek. Alapesetben a kivitelező minél kevesebb, míg a megrendelő minél több műszaki tartalmat akar érteni egy munkafolyamaton. Az építési normákra alapuló költségvetés tisztázza, hogy az épület megvalósítása során milyen munkálatokat, milyen mennyiségben és minőségben kell elvégezni.

A kivitelezők előzetes kiválasztásakor érdemes megnézni hasonló léptékű referenciáikat, beszélni a cég korábbi megrendelőivel.
A kivitelezéshez szükséges dokumentációkat javasolt elküldeni árajánlatkérésre legalább három kivitelezőnek  azzal a felkéréssel, hogy amennyiben a költségvetésben a tervek megvalósításához hiányzó tételeket vél felfedezni, jelezze, és árazza be azokat is. A beérkezett ajánlatokat azonos műszaki tartalomra kell hozni, hogy az árak és a vállalási határidők összehasonlíthatók legyenek.

A kiválasztott kivitelezővel  szükséges a kivitelezés minél több részletének előzetes tisztázása (pl. építés alatti  közműhasználat, őrzés-védelem,  felvonulási épületek, stb.), majd a kivitelezési szerződés megkötése. Érdemes a kivitelezést jól definiálható műszaki tartalmakra bontani és ezen szakaszokhoz megvalósítási határidőket, illetve kifizetési részösszegeket rendelni.

o lebonyolítás
Az építési folyamat
Az építés a leendő épület kitűzésével kezdődik. Ezt követően a termőtalaj eltávolítása és az alapozás földmunkája kezdődik. Az alapozás során készül a vízszigetelés és a talaj felőli hőszigetelő épületburok. Ezután indul a szerkezetépítés: falak, pillérek, födémek, tetőszerkezet, lépcsőépítés. Amint a ház tető alá kerül, ezt a kivitelezők bokrétaünneppel (németesen glejtni, azaz a legfelső szint – a falegyen
–  elérése) ünneplik meg. A nyílászárók beépítése utána kezdődhetnek a belső munkák: válaszfalazás, majd gépészeti szerelés, burkolás, felületképzés, villanyszerelés. A munkákat az építész generáltervező és a szakági tervezők időnként művezetés keretében ellenőrzik. A munka felügyeletével  külön műszaki ellenőrt is megbízhat az építtető. Ezt a feladatot a tervező is elláthatja, ha kellő ismeretekkel rendelkezik az árak és a minőség tekintetében, mert ő igazolja a számlák kifizethetőségét. A tervnek megfelelő kivitelt a felelős műszaki vezető igazolja.
A külső-belső befejező munkák elvégzése után megindul a műszaki átadás-átvétel.

o beüzemelés
A beüzemelés során a gépészeti rendszereket beszabályozzák. A sikeres próbaüzemelés után az épület használatba vehető.

o használatba vételi engedély
Az épület átadását követően lehet kérni a használatbavételi engedélyt. A használatbavétel feltétele, hogy a lakhatás alapvető feltételeit a lakóház teljesítse (fűtés, víz-csatorna üzemel, a víz iható, a villamos szerelvények érintésvédelme, főzési, tisztálkodási lehetőség biztosított.

2.1. Funkciók >>