Megéri panelt venni?

Párdi Zsófia

Robbanásszerűen megnövekedett a panellakások ára az elmúlt években, különösen Budapesten, ahol egyes nagyobb lakásért több mint 30 millió forintot is elkérnek a felkapottabb helyeken. Vajon meddig bírják ezek az épületek, és érdemes-e ennyi pénzt áldozni az ilyen ingatlanokra – tette fel a kérdést elemző cikkében a Portfolio.hu.


Sokak szerint még 50-100 évig is bírhatják, ugyanakkor nagyon nem mindegy, hogy pontosan milyen házban vásárolunk. Bár statikailag rácáfoltak az építésükkor nekik jósolt élettartamra, a gépészeti rendszereikkel biztosan kezdeni kell valamit, ami nem kevésbé pénzbe kerülhet, ráadásul nem csak rajtunk, hanem az egész lakóközösségen múlik a megvalósításuk.

Az elmúlt két évben jelentősen emelkedtek a lakásárak Magyarországon, a panelek pedig reneszánszukat élik. A népszerűségük növekedésében jelentős szerepet játszott, hogy kevesebb pénzzel is bele lehet vágni a vásárlásba, amihez jól jön, hogy 2015 közepétől használt lakásvásárláshoz is elérhetővé vált ismét az otthonteremtési támogatás, ami az alacsonyabb árak miatt, még nagyobb arányban segíti a vevőket a lakásvételárához képest. A kereslet felfutását az árak is követték.

A Duna House panellakás árindexe alapján, például a panelek Kelet-Magyarországon közel 57 százalékkal, Nyugat-Magyarországon pedig több mint 51 százalékkal növekedtek, miközben a téglalakások esetében 37,5 illetve 43,4 százalékos drágulás volt megfigyelhető. Ennek hatására keleten már több mint 23 százalékkal, nyugaton pedig 9 százalékkal többet kell fizetni értük a 2008-ban megfigyelhetőhöz képest, miközben a téglalakások árai nagyjából a válság előtti szinten állnak. Még nagyobb volt a rally Budapesten, ahol a panelek árai megduplázódtak a 2013-as mélypontjukhoz képest a DH adatai alapján, míg a téglalakások esetében 24 százalék alatt maradt a változás a 2008-as szinthez képest.

panelárak portfolio 201708

Meddig bírhatják a panelek?

Bár a hazai házgyári épületek élettartamát az építéskor 50 évre tervezték, akár további 50-100 évet is kibírhatnak ezek az épületek. Az egyes épületek között azonban jelentős különbségek lehetnek, míg ugyanis az elemeket 2-3 házgyár készítette, vagyis emiatt nagyon hasonlóak, a kivitelezésükben komoly eltérések lehetnek. Összességében azonban azt lehet mondani, hogy az épületek felújíthatóak, bár kérdés, hogy ez mennyire gazdaságos valósítható meg.

Bőven vannak ugyanis olyan felújítani valók az épületeken, amelyeket a megfelelő életminőség érdekében nem lehet sokáig elodázni. A legtöbb problémát a gépészeti rendszerük, illetve az elektromos hálózatuk jelenti. A hőszigetelésük rossz, illetve a nyílászáróikat is cserélni kell. Ezek pedig komoly összegeket felemésztő munkálatok. Igaz a programoknak köszönhetően az utóbbi kettő esetében komoly számban valósultak meg beruházások, a gépészettel és áramhálózattal kapcsolatos felújítások azonban messze nem mutatnak ilyen arányt.

A panelek egyik legnagyobb problémája a szigeteléssel van, de ilyen korú épületeknél nagyon fontosak a gépészeti felújítások is. A szennyvíz és vízvezetékek elhasználódhattak az évek alatt, egyes házakban például rendszeres a vízstrangok hibája, a csőtörések. Szintén érdemes rákérdezni, hogy a szellőző rendszer esetében milyen korszerűsítések történtek, ha ugyanis nem működik megfelelően, növekszik a penészedés veszélye. A régi szellőzőrendszereket ráadásul sok helyen fa nyílászárókhoz tervezték, míg az ablakcserét követően a teljesen légmentesen záró ablakok miatt már ennél is nagyobb szellőzőteljesítményre lenne szükség.

Ezek ráadásul olyan munkálatokat, amelyeket magunk nem tudjuk elvégeztetni, ahhoz a lakók összefogására van szükség.

Továbbra is a paneleket a legkönnyebb eladni

2017 első 7 hónapjában átlagosan 100 nap alatt keltek el a társasházi tégla lakások Budapesten, 5 nappal hamarabb, mint vidéken. A paneleket ennél gyorsabban adták el, a fővárosban 72 nap kellett hozzá, vidéken 75 – derül ki az Otthon Centrum elemzéséből.

2017 első hét hónapjában a használt téglaépítésű társasházi lakások átlagos értékesítési ideje 102 nap, a családi házak értékesítési ideje pedig még mindig bő félév.

Forrás és további részletek: Portfolio.hu