Az ÉTDR eddig lehetővé tette, hogy bárki betekinthessen a beadott építési engedélyekbe és az ezekről szóló döntésekbe, sőt, még a tervek egy része is hozzáférhető volt. Az Építésijog.hu kiemeli, hogy "az építtetők gyakran nem tekintik partnernek az érintett szomszédokat, és nem is osztják meg velük az épület terveit, így a szomszédok már csak akkor szembesülhetnek az épülettel, amikor az „kinő a földből”.
Az ÉTDR általános tájékoztatási felületét 2013-ban hozták létre, és egy minimális információt nyújtott az érintettek számára, itt ugyanis legalább a beruházás léptéke, és az utcakép változása felmérhető volt. Mind az építési engedéllyel, mind az egyszerű bejelentéssel végzendő beruházások felkerültek az ÉTDR általános tájékoztatási felületére.
Az új rendelet értelmében csak az építési tevékenységgel érintett telekkel közös határvonalú ingatlanok tulajdonosai vagy haszonélvezői tekinthetnek bele az építési iratokba (az építésügyi hatósági engedélyezési vagy tudomásulvételi eljárásban kizárólag ezek a személyek tekintendők a jövőben ügyfélnek), és azt is csak egy hivatali helyiségben, hatósági felügyelet mellett tehetik meg. Ráadásul a megszerzett információk nem hozhatók nyilvánosságra, ami gyakorlatilag ellehetetleníti a széleskörű közvélemény tájékoztatását az ilyen ügyekről.
Az eddig az ÉTDR általános tájékoztatási felületén elérhető adatok, mint például a telek címe, az építési tevékenység tárgya, a helyszínrajzok, utcai homlokzati tervek vagy látványtervek és az erről hozott döntések szintén eltűnnek az internetes nyilvánosságból.
Az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről, valamint az építésügyi hatósági szolgáltatásról szóló 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet, valamint a lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről szóló 155/2016. (VI. 13.) Korm. rendelet módosítása 2024. augusztus 16-ától hatályos, és a már folyamatban lévő ügyekre is vonatkozik.
Az új rendelet azonban szinte teljesen megszünteti a hozzáférést ezekhez az adatokhoz. A változtatások egyértelműen korlátozzák a közérdekű információkhoz való hozzáférést, ami hosszú távon gyengítheti az építkezési eljárások átláthatóságát és a nyilvánosság ellenőrzési szerepét. A döntés nyilvánvalóan szűkíti az állampolgárok lehetőségeit a helyi építkezésekkel kapcsolatos információk megszerzésére.
A módosításokkal kapcsolatban a kormány nem adott ki részletes indoklást. A Magyar Közlöny mellékletében megjelent rövid, mindössze egy mondatból álló "végső előterjesztői indokolás" csupán annyit közöl, hogy a cél az ÉTDR tájékoztatási felületének megszüntetése. Az, hogy miért volt erre szükség, nem derül ki az indoklásból. Az Építési Jog azonban idézi Lázár János építési és közlekedési miniszter által megtartott, Közlekedési infó című sajtótájékoztatóját, ahol a miniszter a tájékoztatási felület megszüntetésére irányuló újságírói kérdésre azt a választ adta, hogy már polgármesterként merült fel benne a változtatás igénye, 14 éve várt arra, hogy egyszer építési miniszterként ezt a döntést meghozhassa. A miniszter elmondta, hogy nem tették titkossá az építésügyi engedélyek kiadását, csak úgy reformálták meg, hogy azok férhessenek hozzá ezekhez, akiknek a beruházásokhoz közük van. Lázár János véleménye szerint senkinek semmi köze ahhoz, hogy hány négyzetméteres fürdőszobája van valakinek, vagy éppen megkora a belmagasság. (Látható, hogy a miniszter válaszában inkább a belső tervek megismerhetőségének korlátozását indokolta meg, ugyanis se a helyszínrajzból, se a látványtervből nem derülnek ki az egyes helyiségek méretei, rendeltetései.Érdemes tudni, hogy az épület belső területeit meghatározó tervekbe való betekintés korlátozására már az Építési törvény 2024. május 18-án hatályba lépett módosításával sor került.)
Az Építésijog.hu felhívja a figyelmet, hogy az e-epites oldal még tartalmaz egy tájékoztatási felületet. Az alkalmazások között a „Keresés helyrajzi szám szerint” fülre kell kattintani:
Forrás: Építésijog.hu, hvg.hu, Társasházi Háztartás