A lakásfelújítás az évszázad lehetősége?

Hétről hétre egyre többen vizsgálják meg a lehetőséget, hogy igénybe vegyék a 2024. július 1-je óta elérhető otthonfelújítási támogatást. De vajon tényleg ez a legjobb döntés a lakásfelújításra? – teszik fel a kérdést a háztulajdonosok, szakmabeliek. A kérdést most Gulyás István építészmérnök, épület-energiahatékonysági szakértő a Zöldotthon Csoport vezetője, a Magyar Családi Ház Tulajdonosok Egyesületének (MCSTE) elnöke válaszolja meg.

A 2018-ban alakult MCSTE az első pillanattól azon dolgozik, hogy a családi házak felújításai valóban energiahatékonyak és anyagilag is kifizetődőek legyenek. Az egyesület szakértői hangsúlyozzák, hogy az egyes beruházások sorrendje kulcsfontosságú. Egy energiahatékony felújítás nemcsak korszerűbbé és értékesebbé teszi az ingatlant, de a rezsiköltségeket is drasztikusan csökkenti.

Az egyesület mosthiánypótló szakmai anyagot tett közzé, amely segít az otthonfelújítási támogatás hatékony és jogszerű kihasználásában. Az elemzés konkrét példákon keresztül mutatja be, mely munkafolyamatok vezetnek energiahatékony működéshez, mire kell odafigyelni az épület állapotának felmérésekor, valamint a beruházás megtervezésénél, illetve mennyiből lehet azt kihozni, és honnan lehet forrást szerezni hozzá, milyen korszerűsítési lehetőségekre vehető igénybe, vagy éppen nem javasolt, a támogatás.

Nagy figyelemmel néztem, olvastam a cikkeket a témában, de igazából nem láttam olyat, ami a gyakorlati tapasztalatokat is figyelembe véve, foglalná össze a lehetséges műszaki és pénzügyi megoldásokat 1-1 adott felújítási folyamat kapcsán. A cikk során egy egyesületi tagnál készített felmérés és árajánlat alapján, egy tényleges és valós példát alapul véve mutatok be egy teljes homlokzati felújítást és a hozzá tartozó járulékos munkákat, valamint egy komplex fűtéskorszerűsítést 2 részben. a tanulmány többi részében pedig hozok példákat arra, hogy milyen lehetőség van, ezeknek a munkafolyamatoknak a megvalósítására, milyen pénzügyi megoldások lehetségesek, hogy tömegesen, hogy a fenti címnek megfelelően tudjuk felújítani” – foglalta össze Gulyás István.

Gulyás István három céljukat emelte ki: „Elsődleges célunk, hogy mindenki átgondolt és tudatos döntést hozzon a felújítások során. Másodsorban olyan műszaki és építésjogi dokumentumokat biztosítunk, amelyekkel elkerülhetők a buktatók és nagyobb eséllyel nyerhetők el a támogatások. Harmadszor pedig egy olyan utat mutatunk, amely támogatások nélkül is járható!”

Azt a kérdést is felteszi, hogy vajon le lehetne-e csökkenteni Magyarország energiafogyasztását 20-25%-kal a jelenleg rendelkezésre álló lehetőségekkel. Spoiler: a szakértő szerint ehhez minden lehetőségünk megvan: szakértő mérnökök, jó kivitelező szakemberek, hazai anyaggyártó vállalatok, amelyek minden energetikai szakágban képesek kimagasló minőségű termékek gyártására.

A tanulmány kiemeli: a korszerűsítési piac hatalmas. hiszen csak családi házból közel 1,4 milliót kellene energiahatékonyan felújítani. „Ehhez már csak egy döntés (megfelelő jogalkotói akarat), és finanszírozási megoldás kellene” – hangsúlyozza Gulyás István. Úgy véli, hogy a mostani 0,3-0,4%-os felújítási rátát a teljes ingatlanállományra vetítve, meg lehetne emelni 10-15%-ra, ami a teljes magyar építőiparnak, folyamatosan, legalább 15-20 évig adhatna munkát, és Magyarország energiafogyasztását 20-25%-kal tudná csökkenteni.